Čínský výrobní PMI za říjen klesl na 49,5 bodu
Měsíc říjen nebyl pro čínský výrobní sektor zrovna příznivý, protože poslední údaje indexu PMI ukazují další pokles.
Na druhé straně tu máme sektor služeb, který se rovněž potýká s pomalým růstem v důsledku slabé poptávky (místní/zahraniční) a makroekonomických problémů.
Sektor služeb rovněž klesá
V říjnu se index PMI výrobní aktivity snížil na 49,5 bodu, zatímco v předchozím měsíci byl zaznamenán údaj 50,2 bodu. Během jednoho měsíce se tedy výrobní sektor posunul od mírného růstu ke kontrakci, což není pro čínskou ekonomiku dobré znamení.
Ještě v září rostla výrobní aktivita jen velmi málo, ale i to s říjnovým údajem PMI pominulo. Od začátku roku 2023 se tento sektor potýká s četnými protivětry, což ovlivňuje i čínský vývoz do různých odvětví.
Jádrem této situace je slabá poptávka ze strany domácích i zahraničních zákazníků. Pro zemi, jako je Čína, hraje vývoz klíčovou roli v růstu, ale zdá se, že slabá globální poptávka oslabila i vývoz.
V roce 2023 vykazovaly výrobní aktivity v Číně pokles po dobu 6 měsíců, zatímco dosud uplynulo pouze 10 měsíců. Zjednodušeně řečeno, 4 měsíce vykazovaly růst, zatímco zbytek pokles.
Slabá je i poptávka uvnitř Číny, která se ještě více prohloubila po problémech plynoucích z čínského realitního sektoru. Realitní sektor je stále v zajetí dluhové krize, která se postupem času stále zhoršuje.
Nejinak je tomu i v sektoru služeb, který se z hodnoty indexu PMI 51,7 dostal na úroveň kolem 50,6, což představuje změnu o -0,11 bodu. Pokud bude současné tempo pokračovat, posune se PMI ve službách i příští měsíc do kontrakce.
Pokud se podíváme na kompozitní PMI Číny, ten se rovněž snížil z 52,0 na pouhých 50,7 bodu. To je jeden z nejslabších údajů, který byl zaznamenán pouze v prosinci 2022.
Pokud jde o zahraniční investice, také zde je patrný trend poklesu, neboť investoři se vyhýbají jakýmkoli velkým investicím.