Inflace v Německu v lednu klesla na 3,1 %

Inflace v Německu v lednu klesla na 3,1 %

Podle posledních údajů z oficiálních zdrojů činila míra inflace v Německu v lednu 2024 3,1. Tento údaj ukázal rychlejší pokles inflace, než předpokládali ekonomové.

Pokles německé inflace je způsoben nedávným poklesem cen energetických produktů, jako je ropa. Pokud se podíváme na spotřebitelské ceny v Německu, vykázaly během prosince meziroční nárůst o 3,8 %.

Inflace ve Francii klesla na 3,4 %.

Podle ING se německá inflace snížila, takže se zvýšila šance na brzké snížení sazeb ECB. Dodali však, že mnoho cenových tlaků by mohlo celkovou inflaci ještě zvýšit.

Francie a Německo již zveřejnily své údaje o inflaci za měsíc & a nyní je před nimi inflace v eurozóně. Ve Francii byla během prosince zaznamenána inflace ve výši 4,1 %, která se v lednu snížila na 3,4 %.

Navzdory solidním údajům se někteří odborníci domnívají, že se teprve rozhodne, zda údaj o inflaci z Německa & Francie stačí k tomu, aby určil směr vývoje v eurozóně. Prozatím je očekávaný údaj o inflaci během ledna pro eurozónu 2,8 %.

Pokud tedy inflace v eurozóně vyjde na 2,8 %, bude to znamenat větší šance na snížení sazeb ECB na dubnovém zasedání.

Během prosince dosáhla inflace v eurozóně 2,9 %, což znamená, že v lednu 2024 se očekává pokles o -0,1 %. Po posledních údajích jeden z tvůrců politiky ECB dodal, že to vypadá, že se jim podařilo ovládnout nenasytnou šelmu (inflaci).

V rámci boje proti inflaci ECB zvedla úrokovou sazbu v zóně EU na historické maximum. Rok 2024 bude pravděpodobně rokem snižování sazeb, protože podobné kroky se očekávají i od ostatních centrálních bank.

Podle Oxford Economics je lednový údaj o inflaci utvrdil v tom, že ECB v dubnu sníží sazby.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek