Akcie evropských bank po zprávě Credit Suisse rostou

Akcie evropských bank po zprávě Credit Suisse rostou

Během čtvrteční obchodní seance akcie většiny evropských bank vzrostly a byly v zelených číslech. Stalo se tak poté, co Credit Suisse získala dohodu o získání nové likvidity od švýcarských úřadů.

Nyní, když si Credit Suisse zajistila záchranné lano, zabrání to tomu, aby slavná investiční banka nesplácela své závazky. A co je ještě důležitější, zabrání to tomu, aby se již tak zhoršená důvěra veřejnosti v bankovní sektor ještě zhoršila.

Po této dobré zprávě se index Euro Stoxx Banks obchodoval o 1 % výše, a to především díky ziskům SAN, CBKG a CRDI. Všechny zmíněné bankovní akcie jsou velkými jmény ze Španělska, Německa a Itálie.

Krize Credit Suisse odvrácena

Dříve jsme byli svědky klesajícího trendu téměř všech bankovních akcií po zprávách o Credit Suisse. Nyní se zdá, že se úřadům podařilo odvrátit plnohodnotnou krizi v bankovním sektoru.

Silou, která této strategii zabránila, byla Švýcarská národní banka. Podle zpráv byla Credit Suisse nabídnuta podpůrná linka ve výši 50 miliard CHF. Zdůraznily také, jak se skupina kvalifikovala pro poskytnutí likvidity splněním všech standardů a dalších testů.

Bylo také objasněno, že Credit Suisse vůbec nehrozí riziko nákazy z amerického bankovního systému. Pokud se podíváme na USA, zhruba tři malé banky již padly.

Proto panovaly obavy, že by se totéž mohlo stát i ve Švýcarsku a vedlo by to k dalším defaultům & krachům.

Po prohlášení SNB si akcie Credit Suisse připsaly 40 % a staly se nejvýznamnější složkou indexu Stoxx 600.

To však také vyvolává otázku, proč se Credit Suisse vůbec dostala do problémů. Investiční banka a známý věřitel by přece měla být zisková a neměla by se spoléhat na externí půjčky.

Proto by bylo zajímavé sledovat, k jakým změnám v Credit Suisse dojde, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek