Americké dovozní ceny v únoru klesly o 1

Inflace v USA v listopadu klesla na 3,1 %

Z posledních údajů ministerstva práce vyplývá, že dovozní ceny v USA v únoru klesly. Pokles byl způsoben snížením cen investičních statků, spotřebního zboží a potravin. Tento nárůst dovozních cen je vůbec prvním poklesem za poslední dva roky.

Podle údajů došlo během února k poklesu dovozních cen o 0,1 % oproti poklesu o 0,4 % před dvěma měsíci. Podle průzkumu mezi ekonomy se očekával pokles dovozních cen o 0,2 %.

Cenový tlak se ochlazuje

Od února loňského roku do letošního února se dovozní ceny snížily o 1,1 %. Jedná se tak o historicky první pokles za poslední dva roky.

Celkově se ceny dovážených pohonných hmot snížily o 4,9 %, což je hodnota, kterou jsme zaznamenali během ledna. Kromě toho byl zaznamenán nárůst cen ropy o 1,5 %, zatímco ceny zemního plynu klesly o 55,6 %.

Ve stejném období vzrostly ceny dovážených potravin o 1,3 %. A pokud z dovozních cen vyloučíme potraviny a pocity, činí nárůst 0,3 %.

Ceny základních dovozních položek však vzrostly, což je způsobeno především oslabením dolaru vůči ostatním měnám.

Cena dovážených investičních statků se také zvýšila o 0,3 % a cena spotřebního zboží (bez automobilů) vyskočila o 0,5 %.

Zdá se, že cenový tlak v USA nyní ustupuje, ale je stále dostatečně silný na to, aby udržel inflaci nad 2,0% cílem Fedu.

Vzhledem k tomu, že USA dovážejí mnoho položek, je nedávný pokles dovozních cen zdravým trendem. Přinejmenším by to pomohlo průměrným americkým spotřebitelům, kteří se potýkají s desetiletou vysokou inflací při velmi malém nebo žádném růstu mezd.

Odborníci se však domnívají, že by to Fed nezastavilo před zvyšováním úrokových sazeb. Koneckonců inflace v USA stále běží jako divá a je mnohem vyšší než 2% cíl.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek