Americký dolar bude v roce 2024 vykazovat slabost v případě obratu Fedu

Americký dolar bude v roce 2024 vykazovat slabost v případě obratu Fedu

Všichni se shodují, že prosincové zasedání ukázalo holubičí stránku Federálního rezervního systému. To zvýšilo šance na oslabení amerického dolaru v průběhu roku 2024.

Jediné, co by mohlo pokles amerického dolaru omezit, jsou solidní hospodářské výsledky. To však stále vychází z otočení Fedu v roce 2024.

Zelená bankovka se v roce 2020 dotkla rekordních maxim

Americkému dolaru se v roce 2022 podařilo dosáhnout 20letého maxima díky vyšším úrokovým sazbám Federálního rezervního systému. Od té doby vykazuje americký dolar pohyby v rozmezí, které jsou způsobeny především závazkem Fedu udržovat sazby na vysoké úrovni.

Proto americký dolar uzavřel svůj historicky první rok s 2% ztrátou. Pokud se podíváme zpět, jedná se o první případ, který byl naposledy zaznamenán až v roce 2020.

Posledních několik let se vše točilo kolem zvyšování sazeb, což se však změnilo se zápisem z prosincového zasedání. Předsedkyně Fedu objasnila, že inflace se ochlazuje & a účinky úrokových sazeb se teprve projeví.

Pro rok 2024 ekonomové nenaznačují snížení sazeb minimálně o 75 bazických bodů, které bude rozloženo. Ačkoli se jedná pouze o 0,75 %, stále je to pokrok & a pravděpodobně to povzbudí akciové trhy.

Dalším signálem, který ukazuje na slabší americký dolar, jsou klesající výnosy dluhopisů. Tím se zelená bankovka stává méně atraktivní pro investory, kteří vyhledávají vysoce výnosná aktiva. A jakmile dojde ke snížení sazeb, výnosy se budou jen snižovat & a také s sebou potáhnou zelenou bankovku.

Přestože vše nasvědčuje tomu, že zelená bankovka bude slabší, investoři jsou stále opatrní, pokud jde o to, jít do všeho po hlavě. To proto, že zaujmout takovou pozici se v minulosti ukázalo jako velká chyba.

Pointa je, že otočení politiky ze strany Fedu bude vybízet k oslabení USD a mohlo by ho poslat na stejné úrovně jako před několika lety.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek