Americký dolar na ústupu po zveřejnění čínských údajů

Americký dolar na ústupu po zveřejnění čínských údajů

Středeční zveřejnění čínských údajů bylo lepší, než se předpokládalo, a umožnilo tak čínskému jüanu dosáhnout týdenního maxima. Čínské údaje zároveň tlačily americký dolar do pozadí vůči jüanu & dalším měnám.

Situace na Blízkém východě se nadále vyhrocuje a negativně ovlivňuje i americký dolar. Odliv prostředků z amerického dolaru si nachází cestu do zlata (XAU/USD), jüanu a dalších aktiv.

Podle údajů činil hospodářský růst Číny během 3. čtvrtletí 2023 1,3 %, což je oproti 0,5% růstu ve 2. čtvrtletí krok vpřed. Zároveň byl růst ve 3. čtvrtletí vyšší než prognóza 1 %, což naznačuje, že čínská ekonomika nabírá na tempu.

Průmyslová produkce během 3. čtvrtletí vyskočila

Během 3. čtvrtletí se v Číně snížila také nezaměstnanost a zároveň průmyslová produkce získala tolik potřebný impuls. Zjednodušeně řečeno, čínský ekonomický motor nyní vykazuje známky oživení a všechny ukazatele dodávají investorům optimismus.

Vzhledem k současným ekonomickým ukazatelům Číny ekonom UOB ze Singapuru uvedl, že cíl 5% růstu v letošním roce se zdá být dosažitelný. Dodali také, že existuje šance, že růst Číny bude o něco vyšší než 5 %.

Po zveřejnění údajů získaly podporu i další měny, například novozélandský dolar (NZD) & australský dolar (AUD). Při poslední kontrole se AUD zvýšil o 0,2 % a obchodoval se poblíž úrovně 0,6378, přičemž stejný procentuální nárůst zaznamenal i NZD.

Největší pozornost si zaslouží jüan, který se vůči USD obchoduje poblíž 7,2905 a nachází se na 1týdenním maximu. Ačkoli se pár nyní posunul na 7,306, stále to znamená sílu jüanu.

O den dříve údaje o maloobchodních tržbách z USA posunuly výnosy výše a umožnily USD získat převahu nad JPY. V důsledku toho se kurz USD/JPY naposledy nacházel poblíž úrovně 149,68, přičemž od 150,00 jej dělilo jen několik pipů.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek