Americký dolarový index zažívá nejhorší pokles za poslední 2 roky na základě zvěstí o znovuotevření Číny

Americký dolar na ústupu po zveřejnění čínských údajů

V pátek americký dolarový index ztratil 1,3 % své hodnoty v důsledku zvěstí, že přísná čínská pravidla o nulové kontrole cenných papírů budou zrušena nebo zmírněna. Podle dostupných údajů nezaznamenal dolarový index takový propad od března 2020, což ukazuje na význam Číny v dnešní ekonomice.

Pokud se podíváme na příčinu tohoto poklesu USD, lze ji vysledovat až ke konferenci pořádané společností Citigroup. Na této konferenci Zeng Guang (bývalý čínský vědec) uvedl, že politika týkající se nemocí projde výraznou změnou. Vzhledem k tomu, že v minulosti pracoval v čínském Centru pro kontrolu a prevenci nemocí, trhy vzaly jeho komentáře vážně.

V důsledku komentářů Zeng Guanga čínské akcie kótované v USA a Hongkongu prudce vzrostly. Podobně i jüan (čínská měna) si vůči USD připsal 1,6 % a uzavřel na hodnotě kolem 7,185.

Čína pokračuje ve své akomodační politice

Od začátku roku 2022 si USD připsal více než 16 % v důsledku zvyšování sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Na druhou stranu Čína i nadále pokračuje ve své akomodační politice, a to navzdory medvědímu tlaku na měnu jüan.

A pokud se podíváme na výkonnost jüanu, je v současnosti vůči USD na 15letém minimu. Takže i přes určité krátkodobé zisky vůči USD je celková výkonnost jüanu velmi slabá. To nás však také vede k politice Číny udržovat jüan vůči USD slabý pro obchodní účely. Proto také prezident Trump obvinil Čínu, že záměrně udržuje jüan slabý, aby získala převahu v obchodu.

K měně jüan se vyjádřila i Čínská lidová banka. Podle guvernéra banky zůstane jüan vyvážený a stabilní.

Pokud se rozhlédneme kolem sebe, ostatní měny, například Japonsko, skutečně provádějí intervence na trhu, aby podpořily svou měnu. Dočkáme se podobného kroku ze strany Čínské lidové banky? Na odpověď na tuto otázku si budeme muset ještě několik měsíců počkat!

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek