Australské maloobchodní tržby ve 4. čtvrtletí 2023 vzrostly o 0,3 %

Australské maloobchodní tržby ve 4. čtvrtletí 2023 vzrostly o 0,3 %

Nejnovější údaje ukazují mírný nárůst australských maloobchodních tržeb ve 4. čtvrtletí roku 2023. Nárůst maloobchodních tržeb o 0,3 % byl způsoben zvýšenými nákupy během sváteční sezóny.

Obecně platí, že maloobchodníci nabízejí během svátků slevy. Proto mnoho Australanů utratilo za maloobchodní nákupy více, aby těchto slev využili.

Navzdory nárůstu se tržby v maloobchodě stále pohybovaly na tříletém minimu. To je také známkou toho, že vysoké úrokové sazby vážně snížily maloobchodní tržby v Austrálii. Ke snížení sazeb na nedávném zasedání RBA však bylo zapotřebí více.

Maloobchodní tržby ve 4. čtvrtletí lepší než ve 3. čtvrtletí

Na mezičtvrtletní bázi došlo v období říjen-listopad-prosinec k nárůstu maloobchodních tržeb o 0,3 %. Ve srovnání s poklesem o -0,1 % během 3. čtvrtletí začínají výsledky za 4. čtvrtletí vypadat mnohem lépe.

Z údajů také vyplynulo, že obrat maloobchodních tržeb za toto čtvrtletí činil po sezónním očištění 98,30 mld. australských dolarů (AUD). USD (AUD), což představuje minimální nárůst oproti předchozímu čtvrtletí, kdy činil 97,97 mld.

A pokud se podíváme na maloobchodní tržby za prosinec, byl zaznamenán 2,7% meziměsíční pokles. Porovnáme-li tento pokles s prognózou skokového růstu o +0,1 %, je zřejmé, že výsledky nebyly dobré.

Skok maloobchodních tržeb během listopadu byl způsoben především akcí Black Friday. To odhaluje i temnější stránku – domácí poptávka dostala výrazný zásah, protože Australané nyní čekají na slevy, aby mohli nakupovat výrobky/služby.

Podle jednoho z odborníků je objem prodejů stále vyšší než před pandemií. Faktem ale také je, že objem prodeje dosáhl vrcholu v roce 2022.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek