Australský spotřebitelský sentiment se po zvýšení sazeb mění na kyselý

Australský spotřebitelský sentiment se po zvýšení sazeb mění na kyselý

Po zvýšení sazeb ze strany RBA se spotřebitelská nálada v Austrálii zhoršila, což vypovídá o tom, že ne vše je v pořádku. Podle nedávného průzkumu se australští spotřebitelé obávají nezaměstnanosti, pokud bude současné tempo zvyšování sazeb pokračovat.

Zdá se, že australská vláda ve snaze kontrolovat inflaci vytváří další problémy v podobě nezaměstnanosti. V konečném důsledku bude nezaměstnanost australské občany bolet mnohem více než samotná inflace!

Austrálie: Spotřebitelský sentiment v červnu dosáhl 79,2 %.

Podle melbournského institutu se index spotřebitelského sentimentu během června zvýšil o 0,2 % a dosáhl 79,2 bodu. Tím se index ještě více přiblížil minimu z recese a vypovídá o tom, že veřejnost je pesimistická ohledně ekonomických vyhlídek.

Na druhou stranu se snižuje počet lidí, kteří jsou ohledně ekonomických podmínek v Austrálii optimističtí. Celkově nedávný průzkum nevytváří dobrý obrázek, protože zhoršující se nálada spotřebitelů v konečném důsledku ovlivňuje jejich výdaje.

Odborníci se domnívají, že malé zlepšení indexu v tomto měsíci jen maskuje ještě větší problém způsobený nedávným zvýšením sazeb. Jen před několika dny RBA opět zvýšila úrokovou sazbu, což posunulo index spotřebitelského sentimentu na 72,6 bodu.

Před zvýšením sazeb byl stejný index zaznamenán na úrovni 89,0, což naznačuje, že nedávné zvýšení sazeb vážně poškodilo spotřebitelskou náladu v Austrálii.

Proto by nebylo špatné říci, že zvýšení úrokových sazeb mělo podle ekonoma Westpac na respondenty průzkumu vážný dopad.

Dříve byl jednou z dobrých věcí v průzkumu spotřebitelské nálady optimismus související s pracovními místy. Po posledním průzkumu se však zdá, že i ten se pomalu vytrácí.

Stručně řečeno, situace nevypadá dobře a RBA musí přijmout vážná opatření, než se jí situace začne vymykat z rukou.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek