Bank of Canada (BoC) ponechává úrokovou sazbu na 5 %

Růst počtu pracovních míst v Kanadě v prosinci zůstal na stejné úrovni

Kanadská centrální banka (BoC) ve středu rozhodla ponechat úrokovou sazbu beze změny poblíž 5 %. Dodala, že kanadská ekonomika roste slabým růstem, což ztěžuje zavádění zvyšování sazeb.

Zároveň BoC dala najevo, že inflační tlaky jsou stále přítomny a jsou vyšší než rozpětí stanovené centrální bankou. V důsledku toho dojde v letech 2023 a 2024 k dalším zvýšením sazeb s cílem omezit inflaci navzdory slabosti ekonomiky.

Podle jednoho z ekonomů Bank of Canada pozorně sleduje ekonomické ukazatele, aby mohla posoudit účinky úrokové sazby. Zejména vliv úrokové sazby na spotřebitele se pro BoC jeví jako palčivý ukazatel.

Vrcholu úrokových sazeb nebylo dosaženo

Proto se BoC rozhodla naznačit, proč je stále daleko od vrcholu úrokové sazby. Zároveň také naznačila, že riziko je zaměřeno směrem nahoru, ve snaze zajistit, aby trhy nebyly překvapeny.

Další věc, která je ze sdělení BoC zřejmá, je, že inflace se v nejbližší době pravděpodobně obrátí k vyšším hodnotám. Kromě toho BoC také dala najevo svou nespokojenost s inflačními tlaky.

Do budoucna se BoC bude chtít vyhnout tomu, aby se spotřeba a nemovitosti dostaly do kontrakce. Zejména to, co jsme viděli během prvního čtvrtletí, je to poslední, co by BoC chtěla, aby se opakovalo.

Proto se jeden z expertů domnívá, že BoC se snažila znít jestřábí, ale pokud jde o provádění politiky dalšího zvyšování sazeb, šance jsou velmi malé.

Koneckonců rizika vysokých úrokových sazeb jsou velmi reálná a již nyní vidíme jejich následky v kanadské ekonomice. Pokud tedy BoC nechce riskovat recesi, dalšího zvyšování sazeb se v dohledné době pravděpodobně nedočkáme.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek