Bank of Japan ponechává úrokové sazby a výnosovou křivku beze změny

Japonsko zvýší předpokládanou dlouhodobou úrokovou sazbu pro rok 2024/25

Bank of Japan na svém nedávném zasedání opět rozhodla, že nebude měnit svou politiku úrokových sazeb. Kromě toho se BOJ také rozhodla pokračovat v politice kontroly výnosové křivky. Celkově jsou trhy zklamány, neboť očekávaly od BOJ více jestřábí postoj.

Po oznámení BOJ se japonský jen (JPY) otočil směrem dolů a vůči americkému dolaru ztratil 2 % své hodnoty. V důsledku toho se kurz USD/JPY naposledy nacházel poblíž úrovně 130,75, což naznačuje sílu USD. Stejně tak japonské státní dluhopisy po tomto oznámení klesly o 3 %.

Úroková sazba Japonska zůstává beze změny na úrovni -0,1 %.

Krátkodobá politika BOJ zůstává beze změny a stejně tak i dlouhodobá politika. Prozatím je tedy úroková sazba v Japonsku nastavena na -0,1 %, což je při pohledu do světa vzácný jev.

Podle odborníků je to již sedmý rok v řadě, kdy Japonsko udržuje politiku nízkých, či dokonce záporných úrokových sazeb.

Centrální banka také dala jasně najevo, že bude udržovat výnosy svých desetiletých dluhopisů v rozmezí 0,5 % & -0,5 %. Trhy však od centrální banky očekávaly změnu politiky výnosové křivky.

Dříve se analytici domnívali, že řízení výnosové křivky dostane širší rozsah. A důvodem tohoto očekávání byl boj centrální banky s řízením inflace v Japonsku.

Prozatím je inflační cíl BOJ stanoven na 2 % na roční bázi. Proto banka dala jasně najevo, že její politika bude i nadále podporovat ekonomiku země.

Kromě toho BOJ také vydala prognózu, že krátkodobá inflace zůstane zvýšená. A teprve kolem poloviny roku 2023 se dočkáme poklesu inflace.

Zdá se, že ve světě plném jestřábích centrálních bank je Japonsko vzácnou výjimkou a jde vlastní cestou! A to není špatné vzhledem k tomu, že Japonsko je stále silnou světovou ekonomikou.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek