Banky se podle Boea musí poučit z loňského roku

Commerzbank - Zvěsti o snížení úrokových sazeb BoE budou tlačit na GBP

Bank of England nedávno přišla s komentářem, že banky se musí poučit z loňského roku a zlepšit svou strategii řízení rizik. Začněme tím, že během roku 2022 otřáslo trhy mnoho krizí, což pro banky představuje velké poučení.

Podle BoE je klasickým příkladem reakce trhů během rusko-ukrajinské války. Tehdy státní dluhopisy Velké Británie a trh s niklem upozornily na některé zásadní rizikové nedostatky.

Jen v loňském roce měly banky po celém světě ztráty ve výši 10 miliard dolarů, a to především kvůli své expozici ve společnosti Archegos Capital Management. Stalo se tak navzdory tomu, že regulační orgány žádaly banky, aby přezkoumaly svou expozici vůči rizikovým aktivům.

To svědčí o tom, že k takovým událostem stejně dochází, a to navzdory vzkazům příslušných orgánů. Kromě toho to také poukazuje na to, jak banky nakonec nabývají koncentrované a velké expozice vůči jednotlivým aktivům. A na investičním trhu známe rizika, která mohou vzniknout z nedostatečné diverzifikace.

Pro rok 2023 tedy BoE doufá, že se banky zcela poučí a nebudou opakovat stejné chyby z roku 2022.

Pro rok 2023 také PRA nastínila své priority v oblasti dohledu a zdůraznila také potřebu, jak by měli domácí věřitelé pracovat na podpoře domácností a podniků. To nakonec pomůže při kontrole současného ekonomického výhledu ve světě.

PRA rovněž zaslal dopis pojišťovnám, v němž zdůraznil, jak penzijní fondy uplatňují investiční strategie řízené závazky. To poukázalo na neefektivnost firemních rámců souvisejících s rizikem likvidity. V této oblasti se tedy pojistitelé také musí poučit z roku 2022.

Kromě toho PRA také jasně uvedla, že existuje několik rizikových událostí, jako jsou kybernetické útoky, které mohou vést k nadměrným ztrátám. Při řízení rizikového profilu tak musí firmy počítat i s jinými než přírodními rizikovými událostmi.

Pokud se rozhlédneme kolem sebe, podobné vzkazy vyslal příslušným zúčastněným stranám také hlavní orgán dohledu eurozóny. Uvedl, že banky se musí připravit na vyšší úrokové sazby a možnost ztrát z úvěrů.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek