Boj ponechává úrokovou sazbu beze změny

Boj ponechává úrokovou sazbu beze změny

Bank of Japan se rozhodla, že se své úrokové politiky vůbec nedotkne, což bylo v souladu s prognózou. Centrální banka však změnila své vyjádření pro politiku řízení výnosové křivky. BoJ navíc vytvořila prognózu, která vidí inflaci na vysokých úrovních i v letech 2024 a 2025.

Po rozhodnutí BoJ zůstává úroková sazba (krátkodobá) beze změny poblíž -0,1 %. Klíčovou změnou však bylo prohlášení banky o používání -1 % jako horní hranice pásma pro případné operace prováděné na trhu.

Pružnější politika YCC

Tato změna je známkou toho, že Bank of Japan není ve srovnání s minulostí tak přísná ve své politice YCC. V blízké budoucnosti bude centrální banka pravděpodobně mnohem flexibilnější i v tomto ohledu.

Podle prohlášení BoJ čelí finanční trhy a hlavní světové ekonomiky včetně Japonska četným protivětrům. Zároveň je nejistota na rekordně vysoké úrovni, což vyžaduje, aby centrální banka zaujala flexibilnější přístup, pokud jde o JCB.

V tuto chvíli je efektivní rozpětí pro japonské vládní dluhopisy (10Y) -1 % – 1 %. Kromě toho nedochází k žádné změně úrokových sazeb, takže jsou stejné jako dříve.

Další věc, která byla po zasedání BoJ objasněna, je, že banka bude pokračovat v politice kvantitativního uvolňování spolu s nákupem aktiv.

Zdá se, že japonská centrální banka se snaží najít rovnováhu mezi zabráněním oslabení jenu a podporou ekonomiky. Zároveň se pro centrální banku stává problémem i přetrvávající vysoká inflace.

Po oznámení BoJ se japonský jen (JPY) vůči zelené měně otočil o 0,5 % níže. Současně ztratily část svých hodnot i výnosy desetiletých dluhopisů.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek