Brazilská inflace v březnu 2023 zůstala vysoká

Brazilská inflace v březnu 2023 zůstala vysoká

Inflace v Brazílii zůstala zvýšená i během března 2023, a to především v důsledku růstu účtů za benzin. Ve skutečnosti inflace opět oživila problémy s životními náklady v Brazílii.

Vzhledem k tomu, jak brazilská ekonomika stagnuje, to s největší pravděpodobností povede k dalším neshodám ohledně hospodářské politiky země.

Spotřebitelské ceny během 3. a 4. čtvrtletí 2022 z větší části ochladly v důsledku agresivní politiky centrální banky. Ale po nástupu nového prezidenta v roce 2023 se inflační tlak opět vrátil!

Po nedávné zprávě o inflaci z Brazílie se analytici domnívají, že veškeré šance na uvolnění politiky budou do konce roku 2023 odsunuty. Z Brazílie se dočkáme spíše jestřábího přístupu!

Čtení IPCA za březen je 0,77 %

IPCA, což je referenční index spotřebitelských cen v Brazílii, se během března zvýšil o 0,77 %. To bylo převážně v souladu s většinou ekonomů.

Celkově zůstala potravinová inflace v Brazílii během tohoto měsíce ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nízká. Obnovení zdanění etanolu a benzinu si však vybralo svou daň a projeví se ve zprávách o inflaci.

Prozatím se referenční sazba v Brazílii nachází na úrovni 13,75 % a zdá se, že vysoká inflace ztíží Banco Central do Brasil jakékoli změny této sazby!

Vezmeme-li v úvahu březnový údaj o inflaci ve výši 0,77 %, znamená to kumulativní přírůstek 2,2 % za 1. čtvrtletí. Jinými slovy, současné tempo inflace pravděpodobně překročí cíl 3,25 % stanovený pro letošní rok.

Ještě minulý týden se objevovaly zvěsti, že vláda velmi brzy zavede snížení sazeb. Po nedávném čtení a komentáři guvernéra brazilské centrální banky se však zdá, že šlo pouze o fámy.

Podle ministra financí a šéfa brazilské centrální banky daň z pohonných hmot zlepší příjmy vlády & také sníží inflaci v zemi.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek