CBI – Pokles britského výrobního sektoru se v červenci zpomalil

Index spotřebitelských cen ve Velké Británii za září zůstává beze změny na úrovni 6,7 %

Podle nejnovějšího průzkumu CBI se pokles výrobních zakázek ve Spojeném království během července 2023 zpomalil. Při pohledu do budoucna se očekává také zpomalení prodejních cen.

Ještě před měsícem činilo saldo nových zakázek -15, které se v červenci zlepšilo na pouhých -9. Pokud se podíváme zpět, průměrná hodnota nových zakázek je -13, což naznačuje, že výrobní sektor vykazuje známky oživení.

Krátkodobé oživení ve zpracovatelském průmyslu

Celkově je tento trend velmi pozitivní a vypovídá o tom, že se do výrobního sektoru Spojeného království vrací optimismus. Ve skutečnosti se čtvrtletní údaj průzkumu CBI nyní nachází na dvouletém maximu, což je dobré znamení pro HDP Spojeného království.

Výsledky průzkumu CBI dále potvrzuje před několika dny zveřejněný podnikatelský průzkum společnosti S&P Global. Podle průzkumu S&P Global se zpomaluje i pokles v tomto odvětví.

Hlavní ekonom CBI se však domnívá, že tento optimismus je velmi krátkodobý a pravděpodobně omezený na toto čtvrtletí. Dodávají, že celkový obraz britského výrobního sektoru je stále utlumený.

Dalším důležitým detailem, který průzkum odhalil, byly výrobní ceny, které se ne nacházejí na jedné ze svých nejnižších úrovní, naposledy byly zaznamenány teprve v únoru 2021. Podle CBI je nákladový tlak v zemi akutní.

Při pohledu do budoucna uvedli, že dochází ke stlačování marží, což je znepokojivé znamení. V kombinaci s vyššími finančními náklady ve Spojeném království při všech nedávných zvýšeních sazeb dostávají investiční plány velký zásah.

Proto se investiční záměry v posledním čtvrtletí, pokud jde o stroje a zařízení, již nacházejí na několikaletém minimu.

Pokud se podíváme do střednědobého horizontu, bude rozhodnutí BoE hrát klíčovou roli v oživení britského výrobního sektoru. Jakékoli další zvýšení sazeb bude považováno za špatné pro výrobní sektor, zatímco snížení sazeb přinese opačné výsledky.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek