CBSL ponechává úrokovou sazbu na 9 %, inflace zůstává vysoká.

CBSL ponechává úrokovou sazbu na 9 %, inflace zůstává vysoká.

Srílanská centrální banka CBSL ponechala úrokovou sazbu beze změny. Podle podrobných údajů se sazba pro vkladovou facilitu pohybuje kolem 9 %, zatímco sazba pro úvěrovou facilitu činí téměř 10 %.

Rozhodnutí CBSL se shoduje s prognózou skupiny ekonomů. Nová daň, kterou zavedla srílanská vláda, vytvořila tlak na růst míry inflace v zemi.

Uprostřed toho se země také snaží doladit detaily, aby získala další peníze od MMF. To je tedy také zásadní faktor, který zabránil CBSL ve snížení sazeb.

5% inflační cíl od Cbsl

CBSL si stanovila inflační cíl ve výši 5 %, takže v krátkodobém až střednědobém horizontu nemůže přistoupit ke snížení sazeb. Inflační cíl zvolila pečlivě, protože se snaží znovu nastartovat ekonomiku.

Podle prohlášení faktory z nabídkové a daňové strany způsobily, že inflace je v nejbližším období vyšší. Prohlášení také dodalo, že zvýšení inflace je s největší pravděpodobností krátkodobé.

V roce 2023 provedla srílanská centrální banka snížení sazeb o 650 bazických bodů, když se země snažila zotavit z platební neschopnosti & velké finanční krize.

Právě před týdnem MMF uvedl, že životní podmínky občanů by měly být přímo vázány na zlepšení jejich ekonomických podmínek.

V prvních dnech roku 2024 Srí Lanka zvýšila DPH (daň) z 15 % na historicky nejvyšší úroveň 18 %. Toto rozhodnutí bylo přijato v rámci programu MMF a jeho cílem je zlepšit daňové příjmy.

Zvýšení DPH o 3 % přímo vedlo ke zvýšení míry inflace. V září 2022 se míra inflace na Srí Lance pohybovala kolem 70 %, v prosinci 2023 se posunula níže na 4 %.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek