Celková inflace v Thajsku se během června zvýšila o 0,23 %

Celková inflace v Thajsku se během června zvýšila o 0,23 %

V průběhu června se celková inflace v Thajsku nečekaně zvýšila, ale tempo růstu bylo jedno z nejpomalejších za posledních 22 měsíců. Po těchto údajích ministerstvo obchodu rovněž snížilo prognózu CPI pro zbytek roku 2023.

Celkově se CPI v Thajsku během června ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil o 0,24 %. Ekonomové většinou očekávali nárůst o 0,1 %, zatímco skutečná hodnota se ukázala být dvojnásobná!

Podle odborníků je pomalé tempo růstu celkové inflace způsobeno nízkými cenami energií a potravin v zemi. Ty dohromady pomohly snížit spotřebitelské ceny pro širokou veřejnost.

Po tomto čtení je to již druhý měsíc v řadě, kdy se thajský index spotřebitelských cen udržel v cílovém rozmezí 1-3 % stanoveném centrální bankou.

Inflace v Thajsku zůstává nízká

Ve srovnání se zbytkem světa je inflace v Thajsku stále velmi nízká, což podtrhuje odolnost thajské ekonomiky.

Podle ministerstva se celkový index spotřebitelských cen během 3. čtvrtletí zvýší tempem 0,77 meziročně. Pro 4. čtvrtletí 2023 ministerstvo stanovilo prognózu na 0,62 %.

To znamená, že inflace na konci roku 2023 se bude pohybovat v rozmezí 1 % až 2 %, což je pod rozmezím stanoveným centrální bankou. Dříve thajská centrální banka předpokládala inflaci pouze v rozmezí 1,7 – 2,7 %.

Pokud se podíváme na období od ledna do června 2023, celková inflace v Thajsku činila 2,39 %. Zároveň se jádrová míra inflace v Thajsku pohybovala kolem 1,87 %.

Jen před několika měsíci zavedla thajská centrální banka čtvrtprocentní sazbu, která zvýšila základní úrokovou sazbu na 2 %. Na příštím zasedání v srpnu je šance na další zvýšení sazeb velmi malá. Koneckonců inflace se již pohybuje v pásmu, které thajská centrální banka stanovila, takže není důvod k jakýmkoli úpravám politiky.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek