Celosvětový pokles dodávek osobních počítačů o 29 v 1. čtvrtletí 2023 Apple utrpěl velký úder

Celosvětový pokles dodávek osobních počítačů o 29 v 1. čtvrtletí 2023 Apple utrpěl velký úder

Nedávná zpráva společnosti IDC (firma zabývající se průzkumem trhu) odhalila, že v prvním čtvrtletí roku 2023 poklesly celosvětové dodávky osobních počítačů o 29 %.

Důvodem tohoto poklesu poptávky po osobních počítačích je kombinace slabé poptávky a nadbytečných zásob. Kromě toho se v poslední době zhoršilo i makroekonomické klima, což má rovněž vliv na prodej osobních počítačů.

Podle výzkumné zprávy byla společností, která byla tímto snížením celosvětových dodávek osobních počítačů nejvíce zasažena, společnost Apple (APPL).

Celosvětové dodávky osobních počítačů byly zaznamenány ve výši 56,9 milionu kusů

Podle údajů společnosti International Data Corporation (IDC) byly dodávky osobních počítačů během prvního čtvrtletí roku 2023 zaznamenány ve výši 56,9 milionu, zatímco čísla z prvního čtvrtletí roku 2022 činila 80,2 milionu.

Když tedy porovnáme výsledky za 1. čtvrtletí 2022 s výsledky za 2. čtvrtletí 2023, je zřejmé, že v 1. čtvrtletí 2023 se prodalo méně osobních počítačů! A pokud se podíváme na meziroční bázi, dodávky osobních počítačů se během 4. čtvrtletí 2022 snížily o 28,1 %!

Celkem bylo ve zprávě analyzováno asi 5 společností vyrábějících osobní počítače a všechny zaznamenaly pokles prodejů. Největší ránu utrpěla společnost Apple, jejíž dodávky se během prvního čtvrtletí snížily o 40,5 %.

Po ní následovala další společnost, která utrpěla velký zásah, a to Dell Technologies, která vykázala pokles o 31 %. Podobně i společnosti Lenovo Group (LNVGY) a HP Inc. vykázaly pokles dodávek osobních počítačů.

Podíváme-li se blíže na společnost Apple, jedním z jejích hlavních prodejních produktů jsou počítače Mac. Prodej počítačů Mac společnosti Apple se meziročně snížil o 29 %.

Výsledky také ukazují, že trh se nyní dočasně vrací k zákonitostem, které vykazoval před COVID. Dříve se technologické společnosti těšily nárůstu poptávky, který byl způsoben především pandemií COVID.

Tato pauza v poptávce a růstu trhu se pravděpodobně promítne i do dodavatelského řetězce. Proto je velmi pravděpodobné, že mnoho továren začne uvažovat o přesunu své výroby mimo Čínu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek