Ceny americké ropy a plynu po bouři stoupají

Ropa Brent se nadále obchoduje kolem 80 na pozadí rostoucích zásob v USA

V USA řádí zimní bouře, která zasáhla i energetický sektor v celých Spojených státech amerických. V důsledku této kalamity se během prázdnin zvýšila cena elektřiny a tepla.

Zimní bouře s sebou přinesla velké množství sněhu a teploty pod nulou. Intenzita bouře byla tak silná, že 1,5 milionu podniků a domácností ztratilo přístup k elektřině. Kromě toho musely být kvůli poruše zařízení odstaveny také ropné rafinerie v texaském regionu. To opět přispělo ke zvýšení cen elektřiny a tepla v celých USA.

V důsledku zimní bouře byla také ovlivněna rafinérská kapacita, a to přibližně o 1,5 milionu barelů denně. Přestože se jedná o ztráty produkce pouze na omezenou dobu, krátkodobě to zvýšilo ceny pohonných hmot v USA.

Mezi energetické společnosti, jejichž výrobní zařízení byla postižena, patří Marathon Petroleum, TotalEnergies a Motiva Enterprises. Kromě toho byla postižena také výroba společností Valero Energy, LyondellBasell a Exxon Mobil. Tato výrobní zařízení se zabývala výrobou leteckého paliva, nafty a benzinu.

V důsledku toho se ceny ropy v USA zvýšily o 2,4 % a dotkly se 79,56 USD za barel. Stejně tak západotexaský plyn zaznamenal nárůst o 22 % a dotkl se 9 dolarů. Pokud se podíváme na texaskou rozvodnou síť, ceny elektřiny se také zvýšily a dotkly se 3700 dolarů za megawatthodinu.

Prozatím probíhají práce na obnovení dodávek energie v různých oblastech Spojených států amerických. Stejně tak vysoké ceny energetických produktů se vrátí k normálu také poté, co se postižená zařízení vrátí do normálu. Zároveň se však ukázalo, jak křehký je energetický sektor v USA.

Jinde země produkující ropu nemají náladu zvyšovat těžbu ropy, protože by to snížilo ceny energií. To však vážně zasáhlo do ekonomiky různých zemí, které jsou závislé na dovozu energie.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek