Ceny domů ve Velké Británii se v prosinci zvýšily o 9 yy

Velká Británie plánuje prodat rekordní množství státních dluhopisů

Podle nejnovějších údajů Národního statistického úřadu vzrostly ceny domů ve Spojeném království (UK) v prosinci meziročně o 9,8 %. Tento nárůst vycházel ze srovnání provedeného za měsíc prosinec 2021.

V průběhu listopadu činil nárůst cen domů přibližně 10,6 % r/r. Z tohoto pohledu se tedy zdá, že ceny domů během prosince skutečně poklesly.

Nízká poptávka po bydlení ve Spojeném království

Podle odborníků je důvodem, proč jsme svědky poklesu cen domů, nižší poptávka. Kromě toho se na trhu s bydlením ve Velké Británii podepsaly také vysoké životní náklady, inflace a vyšší úrokové sazby.

Ze všech regionů Spojeného království to byl Londýn, kde byla cena rýže v meziročním srovnání nejslabší. Ve skutečnosti činil nárůst cen nemovitostí nacházejících se v Londýně pouze 6,7 %.

To ukazuje, že ceny domů v Londýně rostou pomaleji než ve zbytku země. To může souviset s tím, že se do Londýna stěhuje málo lidí. Koneckonců menší poptávka po domech znamená, že růst cen bude pomalejší!

A podle nedávného průzkumu mezi ekonomy se očekává, že ceny domů v roce 2023 klesnou o 5 %. Podobně analytici pracující ve společnosti Nomura předpovídají pokles o 15 % někdy kolem poloviny roku 2024.

Pokud by se však podařilo dostat pod kontrolu úrokové sazby a inflaci, znamenalo by to pokles cen domů v Londýně a ostatních regionech Spojeného království.

Šance, že se tak stane v roce 2023, jsou však velmi nízké, protože základní realita je stále stejná jako v roce 2022. Máme tu válku na Ukrajině, vysoké ceny energií a politiku vysokých úrokových sazeb ze strany Bank of England. A šance, že něco z toho v roce 2023 zmizí, není vůbec vysoká!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek