Ceny nových domů v Číně zůstaly v červnu na stejné úrovni

Ceny zlata po růstu CPI klesají, slabý čínský HDP působí na měď

Během června se ceny nových domů v Číně nezměnily, což je jeden z nejslabších výsledků roku 2023. To také zvýšilo tlak na čínské úřady, aby zavedly nová stimulační opatření na podporu hospodářského oživení.

Stejný údaj během června přichází v době, kdy se růst cen domů v celé zemi zpomaluje. Ve skutečnosti byl červnový údaj dokonce nižší než přírůstek 0,1 % během května, jak vyplývá z údajů NBS. Pokud se podíváme na čtení před rokem, také nedošlo k žádné změně!

Čínský realitní sektor pokračuje v poklesu

Sektor nemovitostí se v Číně podílí na ekonomické aktivitě téměř 25 %. Je tedy vysoce pravděpodobné, že propad v sektoru nemovitostí ovlivní i oživení čínské ekonomiky.

Pokud se podíváme na sektor nemovitostí, potýká se s jedním problémem za druhým v podobě nesplácených závazků, pozastavených stavebních projektů, marginálního růstu cen nemovitostí atd.

Aby těmto problémům čelila, vyhlašuje místní i centrální čínská vláda od loňského roku různá opatření. Zdá se však, že k podpoře stavebního sektoru je zapotřebí více stimulačních opatření & uvolněnější politiky.

Vláda již oznámila finanční podporu developerům a dokonce nabídla pobídky pro kupce domů. Hospodářské vyhlídky však zůstávají slabé, což také snížilo důvěru v realitní sektor.

Kromě toho tlak na čínskou ekonomiku vyvíjí i klesající vývoz, což posiluje důvody pro stimulační opatření.

Z větší části se další stimulační balíček čínské vládnoucí strany velmi očekává v červenci 2023. Podle odborníků tento krok udá tón tomu, co lze očekávat ve 2. pololetí 2023.

Podle jednoho z analytiků čínský trh s nemovitostmi nutně potřebuje povzbuzení důvěry v podobě nějaké zásadní politické změny. V současné době nestačí k řešení problémů tohoto sektoru politiky malého rozsahu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek