Ceny ropy klesají na nová měsíční minima kvůli potížím s poptávkou

Podle společnosti Bofa zůstanou ceny ropy volatilní

Pokles cen ropy pokračoval i během středeční seance a dosáhl již tříměsíčního minima. Důvodem oslabení ropy jsou obavy z klesající poptávky ze strany Číny a USA.

Vzhledem k tomu, že USA a Čína patří mezi přední světové ekonomiky, dává pokles ropy kvůli potížím s poptávkou smysl.

Futures na ropu klesly o -0,8 %

Futures kontrakty na americkou ropu se obchodovaly s poklesem o -0,8 % v blízkosti 76,72 USD. Kromě toho se futures na ropu Brent obchodovaly poblíž 80,99 USD s poklesem rovněž o -0,8 %. Oba tyto referenční kontrakty se obchodují na úrovních, které byly k vidění pouze během července 2023.

Zatímco ceny ropy nadále klesají, v USA dochází k nárůstu zásob ropy. Podle oficiálních údajů byl jen za poslední týden zaznamenán nárůst o 12 mil. barelů. Naopak ve stejném období došlo ke snížení zásob o 300 tis.

Zjednodušeně řečeno, poptávka po ropě v USA klesá, což vede k nárůstu zásob. Když to spojíme se zimní sezónou, znamená to, že obyvatelé USA budou cestovat ještě méně. To je tedy další důvod, který podporuje nižší ceny ropy.

Podobný scénář ukazují i údaje API, ale na oficiální oznámení, které se ještě o několik dní odkládá, si budeme muset počkat.

Potíže s poptávkou se ještě prohloubily nyní, kdy údaje přicházející z Číny rovněž ukazují na ekonomickou slabost. Vzhledem k tomu, že Čína patří mezi největší dovozce ropy na světě, znamená to špatné zprávy i pro ropu.

V říjnu se čínský vývoz snížil mnohem více, než se předpokládalo. Kromě toho je také obchodní přebytek Číny na jedné z nejnižších úrovní za téměř 1,5 roku.

Podle ING v nejbližší době pravděpodobně dojde k nárůstu zásob ropy v USA a dalších zemích.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek