Ceny ropy o 1 % vyšší po naději na oživení v Číně

Čínské zahraniční rezervy dosáhly v březnu 3 bilionů eur

Během středeční seance ceny ropy vzrostly a dostaly se na nejvyšší úroveň od začátku prosince. Prozatím existuje naděje, že čínská ekonomika bude po zrušení omezení COVID-19 směřovat k plnému oživení.

Vzhledem k tomu, že Čína patří mezi největší dovozce ropy na světě, je přirozené, že ropa díky této pozitivní zprávě posiluje.

V důsledku této pozitivní zprávy futures na ropu brent posílily o 1,41 % (1,21 USD) a dosáhly ceny 87,13 USD/barel. Podobně futures na ropu WTI si polepšily o 1,7 % (1,36 USD) a dotkly se ceny 81,54 USD/barel. Oba tyto benchmarkové indexy jsou na nejvyšších úrovních od začátku prosince 2022.

Očekávaný růst čínské ekonomiky na úrovni 4,9 %

Hospodářský růst Číny v roce 2022 výrazně zpomalil na pouhá 3 %. Úředníci však očekávali cílový růst na úrovni 5,5 %. To vedlo analytiky k tomu, že čínský hospodářský výkon v roce 2022 označili za jeden z nejhorších od roku 1976!

Nyní, když Čína pomalu ruší svou přísnou politiku COVID, však údaje naznačují opět silný růst čínské ekonomiky. Podle průzkumu mezi analytiky existuje vysoká pravděpodobnost, že růst čínského HDP v roce 2023 dosáhne 4,9 %.

Vzhledem k silnému oživení čínské ekonomiky začaly ceny ropy opět růst. Nedávno také Mezinárodní agentura pro energii (IEA) jasně uvedla, že omezení cen ruské ropy sníží nabídku ropy na celém světě.

Podobně i OPEC očekává, že čínská poptávka po ropě vzroste o 510 000 BPD. To je poprvé, co jsme po přísných opatřeních COVID zaznamenali zvýšení spotřeby ropy v Číně.

Podle Stephena Brennocka (analytika společnosti PVM) bude Čína hrát na trhu s ropou v příštích několika měsících významnou roli.

A v neposlední řadě se očekává, že v příštích několika týdnech dojde také k poklesu zásob ropy v USA. Takže i tento vývoj dodává cenám ropy podporu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek