Ceny ropy začínají rok 2024 v červených číslech v souvislosti s obavami z nabídky

Ceny ropy začínají rok 2024 v červených číslech v souvislosti s obavami z nabídky

První den roku 2024 nebyl pro ropu příliš šťastný, protože zůstala pod tlakem. Od přerušení dodávek v Rudém moři až po nižší šance na snížení sazeb – situace v roce 2024 vypadá pro ropu nepříznivě.

Ropu Brent lze vidět na úrovni kolem 75,89 USD s poklesem o – 1,15 USD. Podobně její americký protějšek (WTI) uzavřel den na úrovni přibližně 70,83 USD s poklesem o téměř 1,27 USD.

Silnější dolar a nejistota Fedu

Hlavním důvodem poklesu cen ropy (spotové & a budoucí) je situace ohledně úrokových sazeb Fedu v roce 2024. Od řečí o brzkém snížení sazeb až po komentáře o žádném snižování sazeb v krátkodobém horizontu – trh potřebuje vyjasnění!

Pro ty, kteří nerozumějí vztahu mezi ropou & a úrokovými sazbami, má to co do činění se spotřebitelskou poptávkou. Nižší úrokové sazby podpoří ekonomickou aktivitu, což následně zvýší poptávku po ropě.

Další věcí, která ztěžuje situaci cen ropy, je silná zelená bankovka. Kromě toho jsou pod tlakem také americké akcie, což je také faktor, který stojí za negativním tlakem na ceny ropy. Jednoduše řečeno, silnější zelená bankovka (USD) může investorům ztížit nákup ropy za cizí měnu.

Po incidentu v Rudém moři došlo k růstu cen ropy o 2 USD. Nyní však účinky dočasného přerušení dodávek pominuly, protože trh s ropou vykazuje známky korekce.

Přes to všechno zůstává nesporným faktem, že ropa stále pohání naši moderní ekonomiku. Přestože přechod na zelenou energii nabral na obrátkách, je zapotřebí více, aby ropa nahradila hlavní motor světové ekonomiky.

Na pozadí těchto skutečností a nadcházejícího snížení dodávek se ceny ropy ve zbytku roku 2024 pravděpodobně obrátí vzhůru.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek