Ceny výrobců v USA Ppi se zvýšily

Inflace v USA v listopadu klesla na 3,1 %

Ceny výrobců v USA zaznamenaly v dubnu mírný růst. Toto oživení vede také k mírnému skoku výrobní inflace. Podle odborníků je to známka toho, že inflační tlak v zemi nyní zpomaluje.

Celkově se podle údajů ministerstva práce PPI během minulého měsíce zvýšil o 0,2 %. Příslušné úřady také revidovaly údaje za březen, které ukázaly pokles PPI o 0,4 % namísto dřívější hodnoty 0,5 %.

Meziroční hodnota PPI zůstává na 2,3 %.

Pokud počítáme PPI od dubna 2023 do posledních 12 měsíců, PPI se zvýšil o 2,3 %. Podle odborníků je tento nárůst PPI jedním z nejmenších ročních nárůstů od ledna 2021 (před 2 lety).

Podle ekonomů prognóza pro čtení PPI počítala s nárůstem o 0,3 %. Skutečný údaj se však ukázal být pouze 0,2 %, což je pro americkou ekonomiku dobré znamení.

Pokud jde o to, co způsobilo nárůst PPI, zhruba 80 % z toho lze přičíst nákladům na služby; kromě toho došlo během dubna také k nárůstu nákladů na ambulantní péči, potraviny, úvěrové služby, hotel, nemocniční lůžkovou péči & investiční poradenství.

Celkově se zdá, že inflace již není tak špatná, jak tomu bylo ještě před několika měsíci. A nyní se objevují náznaky, že Fed možná v příštích měsících ukončí svou politiku zpřísňování. Podle odhadů je současná kampaň za utahování měnové politiky jednou z nejrychlejších od 80. let minulého století!

A pokud ze čtení vyloučíme složky obchodních služeb, energií a potravin, pak celkový přírůstek cen výrobců činil pouze 0,2 %.

Celkově se jádrový index PPI snížil z březnové hodnoty 3,7 % na dubnových pouze 3,4 %. A pokud by současné tempo pokračovalo, byla by to pro americké spotřebitele dobrá zpráva.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek