Ceny zemního plynu letos klesly o 40 %

Zemní plyn se obchoduje v blízkosti 3,20 USD po žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA

S blížícím se pololetím jsou ceny zemního plynu téměř o 40 % nižší. Futures na zemní plyn však dokázaly uzavřít jeden ze svých nejlepších měsíců v roce 2023. To zvýšilo optimismus obchodníků se zemním plynem, že letní sezóna povede k větší poptávce.

Stejně jako zimní sezóna vyžaduje vytápění, letní sezóna vyžaduje také chlazení domů, které vyžaduje elektřinu. A jedním z paliv, která se k výrobě elektřiny používají, je zemní plyn, což zlepšilo náladu ohledně tohoto paliva.

Futures na zemní plyn posílily o 2,5 %

Futures kontrakt na zemní plyn na srpen posílil o 3,6 %, což je přibližně 9,7 centů, a usadil se na ceně 2,7980 USD/mmBtu.

Stejně tak futures na zemní plyn jen v tomto týdnu vzrostly o 2,5 %. Pokud se podíváme na měsíční bázi, jedná se o zisk kolem 24 % a za čtvrtletí kolem 26 %. Pokud se podíváme na futures na zemní plyn na roční bázi, jedná se o pokles o 37 %, což je širší obrázek.

Všechny tyto různé časové rámce dohromady vytvářejí zajímavý obraz zemního plynu… V dlouhodobém horizontu zemní plyn klesá, ale v krátkodobém a střednědobém horizontu roste.

Prozatím se nyní vše sází na letní počasí, ale teplota ještě není na svém vrcholu. Poptávka po chlazení v USA však každým dnem roste, zejména ve státě Texas.

Údaje týkající se poptávky po klimatizaci činí 65 CDD (cooling degree days), což se téměř blíží hodnotě 70 CDD, která je běžně považována za normální.

CDDs jsou měřítkem, které se používá k určení potřeby chlazení v domácnostech a firmách. Nyní, když CDD dosáhly hodnoty 65, chybí už jen dalších 5 bodů k dosažení průměrné hodnoty 70.

Při pohledu do budoucna je pravděpodobné, že měsíce červenec, srpen a září povedou ke zvýšení poptávky po chlazení, což následně podpoří ceny zemního plynu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek