Červnový Caixin PMI dosáhl hodnoty 53,9 a ukázal slabou místní poptávku

Červnový Caixin PMI dosáhl hodnoty 53,9 a ukázal slabou místní poptávku

Caixin PMI, který je měřítkem růstu čínského sektoru služeb, rostl mnohem pomaleji, než očekával trh. Caixin PMI za červen dosáhl hodnoty 53,9, zatímco trh očekával hodnotu 56,2.

Jen o měsíc dříve činil údaj Caixin PMI 57,1, což vypovídá o tom, že sektor služeb namísto udržitelného růstu klesá. Podle odborníků slabá domácí poptávka a měkký vývoz ztěžují Číně nastartování hospodářského oživení.

Caixin PMI: nejhorší čtení v roce 2023

Celkově byl červnový údaj Caixin PMI jedním z nejhorších od začátku roku 2023 a zdůraznil závažnost situace.

Během června byl zaznamenán nárůst nabídky a poptávky, ale tempo nebylo dostatečně silné na to, aby index Caixin PMI posunulo výše.

Během téhož měsíce se v Číně zvedl i cestovní ruch, který však poskytl sektoru služeb jen omezený impuls. Čínská vláda zároveň pokračovala ve stimulačních opatřeních na podporu místní poptávky.

Všechna snížení sazeb, injekce likvidity & další opatření však nejsou dostatečně dobrá k oživení rychlého hospodářského růstu země.

Podle vysoce postavených ekonomů zůstaly indexy, které měří nové zakázky a podnikatelskou aktivitu, již šestý měsíc v řadě nad hranicí 50 bodů. Stále však zůstává na jedné z nejnižších hodnot, které byly naposledy zaznamenány pouze v prosinci a lednu.

Podle čtení Caixin PMI došlo v průběhu června ke zpomalení nevýrobní i výrobní aktivity.

Stejné výsledky jako Caixin PMI odhalil i další oficiální průzkum, což výše uvedeným zjištěním dodává na důvěryhodnosti.

Při pohledu do budoucna je nyní ohroženo oživení největší asijské ekonomiky, což vyvolá otřesy po celém světě. Koneckonců je to již třetí měsíc v řadě, kdy výrobní aktivita v Číně poklesla.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek