Čína plánuje fond v hodnotě 40 miliard dolarů na pomoc čipovému průmyslu

Čínský index Pmi ve službách za prosinec dosáhl hodnoty 52,9

Média informují, že Čína plánuje založit investiční fond v hodnotě 40 miliard dolarů, který bude použit na pomoc polovodičovému sektoru. To umožní čínskému čipovému průmyslu dohnat své konkurenty, zejména ty z USA.

Pokud se ohlédneme zpět, samotná velikost tohoto fondu z něj dělá jeden ze tří největších fondů, které Čína pro čipový průmysl spouští. Celkově do něj země plánuje nalít 41 miliard dolarů neboli 300 miliard jüanů, čímž bude větší než fondy z let 2014 a 2019.

V posledních 10 letech vláda získala přibližně 200 miliard jüanů a 138,7 miliardy jüanů, což znamená, že nedávný investiční fond je zcela jiného rozsahu.

Soběstačnost Číny ve výrobě čipů

Jednou z hlavních oblastí, kam budou směřovat investice, je zařízení na výrobu čipů. Zjednodušeně řečeno, zařízení, které se používá pro výrobu čipů, získá většinu investičního fondu.

Je to již dlouho, co čínský prezident zdůrazňoval potřebu, aby se země stala soběstačnou ve výrobě čipů (polovodičů). Po nedávných sankcích Západu na vývoz polovodičů do Číny tato potřeba nesmírně vzrostla.

Před několika měsíci zahájily USA sérii sankcí ve snaze zabránit Číně v přístupu k zařízením na výrobu čipů. Podobně postupovaly i další země, například Nizozemsko a Japonsko.

Podle jednoho z dalších zdrojů plánuje čínské ministerstvo financí vynaložit téměř 60 miliard jüanů. Pokud jde o to, odkud pochází zbytek prostředků, nebylo to bezprostředně jasné.

Zatím není jasné, zda země plánuje použít tyto prostředky na nákup zařízení na výrobu čipů z jiných zemí, nebo je použije na proces výzkumu a vývoje, aby se stala v tomto oddělení soběstačnou. Z tohoto kroku je však zřejmé jedno: Čína to s převzetím vedoucí pozice v závodě o čipy myslí opravdu vážně.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek