Čínská centrální banka překvapivě snížila úrokové sazby, aby podpořila skomírající ekonomiku
Čínská centrální banka (PBoC) zavedla další snížení sazeb ve snaze podpořit slábnoucí ekonomiku. Celkově se jedná o druhé snížení sazeb za poslední tři měsíce a vypovídá o tom, že čínské úřady zvyšují své úsilí o povzbuzení růstu ekonomiky.
Po tomto nedávném kroku si PBoC otevřela dveře také k tomu, aby v příštích dnech snížila i základní sazbu LPR (základní sazba pro úvěry).
Čínská ekonomika čelí mnoha problémům, jako je deflace, pomalý růst úvěrů a zpomalení trhu s nemovitostmi. Roste totiž také riziko nesplácení úvěrů v sektoru bydlení, což by mohlo ve výsledku zhoršit důvěru finančního trhu.
Čínská ekonomika čelí vážným protivětrům
Podle ekonoma Commerzbank všechny tyto faktory zdůrazňují, proč tvůrci politiky postupují tak rychle. Pokud tak neučiní, dojde k prudkému zhoršení podnikatelské a spotřebitelské důvěry.
Celkem PBOS snížila sazbu z 2,65 % na pouhých 2,50 %, což představuje snížení o 15 bazických bodů. Snížení se týkalo MLF v hodnotě 401 mld. jüanů, což zhruba odpovídá 55,25 mld. dolarů.
PBOC také vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že je nezbytné mít v bankovním systému dostatek likvidity a jak jim k tomu může pomoci peněžní injekce.
Pro většinu účastníků trhu bylo snížení sazeb ze strany PBoC překvapením. Nyní, když PBoC oznámila snížení sazeb, se odborníci domnívají, že jüan (CNY) oslabí a dotkne se úrovně 7,3 bodu.
Zejména budou zavedeny úvěrové podmínky pro střednědobý horizont prostřednictvím asymetrického snížení, které rovněž připraví půdu pro snížení LPR.
Nedávný krok PBoC nelze považovat za jednorázovou událost, protože čínská ekonomika čelí vážným problémům. Proto by bylo moudré říci, že do konce roku 2023 budeme svědky dalších peněžních injekcí a snižování sazeb.