Čínská inflace Ppi a Cpi se v březnu snížila

Čínský jüan klesá pod 7 bodů, oživení ekonomiky se zastavuje

V březnu zůstala spotřebitelská inflace v Číně slabší, než očekával trh. Podobně se ve stejném období snížil i index PPI (inflace cen výrobců).

Oba tyto indexy vypovídají o tom, že v Číně nyní probíhá hospodářské oživení po COVID. Tempo tohoto hospodářského oživení však vykazuje známky ztráty tempa, což je pro Čínu znepokojivé znamení!

Čína: Index spotřebitelských cen se během března zvýšil o 0,7 %.

Čínský index spotřebitelských cen se během března zvýšil o 0,7 %, což bylo pomaleji, než se předpokládalo o 1 %. Navíc hodnota CPI za minulý měsíc činila rovněž 1 %, což nám napovídá, že tento index během března poklesl.

A pokud se podíváme na měsíční bázi, inflace CPI v Číně se během března ve srovnání s únorem snížila o 0,3 %.

Tento údaj CPI je známkou toho, že spotřebitelské výdaje v Číně jsou stále slabé a nepodařilo se jim nastartovat oživení po skončení COVID. Děje se tak v době, kdy čínská vláda přijímá opatření ke zvýšení spotřebitelských výdajů.

Jednou z hlavních hnacích sil čínské ekonomiky jsou spotřebitelské výdaje. Zdá se však, že roky výluk v rámci COVID zasadily spotřebitelským výdajům v zemi velkou ránu.

Stejně tak slabý údaj indexu cen výrobců naznačuje, že výrobní aktivita ztrácí na dynamice. Během března se inflace PPI snížila o 2,5 %, což bylo v souladu s očekáváním.

Čtení PPi naznačuje, že výrobní aktivita v Číně se snaží expandovat. Ve skutečnosti nyní čtení ukazuje na možný pokles, což není pro čínskou ekonomiku dobrá zpráva.

Kromě toho je slabá i zahraniční poptávka, což má vliv na čínské továrny. Pokud se podíváme na celý svět, ekonomické podmínky nejsou vůbec ideální, což ovlivňuje i zemi orientovanou na vývoz, jako je Čína.

Přestože se čínský vývoz během března snížil, došlo po měsících poklesu k nárůstu dovozu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek