Čínský index Pmi ve službách za prosinec dosáhl hodnoty 52,9

Čínský index Pmi ve službách za prosinec dosáhl hodnoty 52,9

Podle nejnovějšího průzkumu byl poslední měsíc roku 2023 (prosinec) pro čínský sektor služeb nečekaně dobrý. Místní poptávka v prosinci 2023 vyskočila díky velkému stimulačnímu balíčku čínské vlády.

Kromě toho se během prosince mírně zlepšilo i zpomalení zahraničních zakázek. I to je tedy faktor, díky němuž čínský index PMI ve službách zaznamenal zisky nad rámec prognóz.

Výrobní sektor je stále v útlumu

Index PMI ve službách v Číně byl v prosinci zaznamenán na úrovni 52,9, což je více než hodnota 51,5 z minulého měsíce. Kromě toho byl také nad prognózou, která se pohybovala kolem 51,6, což vypovídá o odolnosti čínské ekonomiky.

Prosincový údaj PMI pozitivně umožnil čínskému sektoru služeb uzavřít rok. Dalším faktorem, který stojí za zmínku, je skutečnost, že čínský výrobní sektor je jedním z mála, který se v roce 2023 vyhne poklesu.

Pokud však srovnáme výrobní sektor se sektorem služeb, je zřejmé, že ten se těšil lepším podmínkám.

Zlepšení v sektoru služeb také umožnilo, že čínský trh práce zůstal silný. Vede však také k vyšší inflaci v zemi, což lze přičíst i pokračujícím stimulačním opatřením.

Podle čínských firem v sektoru služeb jsou optimistické, pokud jde o podmínky podnikání & a celkovou náladu na trhu v roce 2024.

Spotřebitelské výdaje v Číně v posledních několika měsících rovněž vykazují známky soustavného oživení. Zejména výdaje na cestování byly během konce roku mnohem vyšší než v několika předchozích letech.

Podle odborníků se nedávný průzkum týkal různých podniků, a proto se liší od oficiálních číslose současná studie zaměřila na podniky menšího & a soukromého charakteru. Naopak velké podniky (kontrolované státem) řídily oficiální čísla.

Přestože sektor služeb odstartoval rok 2024 pozitivně, čínský výrobní sektor se stále potýká s problémy. Oficiální údaje ukazují, že průmysl v prosinci 2023 poklesl, což naznačuje, že ani stimulační opatření nejsou.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek