Čínský jüan klesá pod 7 bodů, oživení ekonomiky se zastavuje

Čínský jüan klesá pod 7 bodů, oživení ekonomiky se zastavuje

Čínský offshore jüan ve středu ztratil dynamiku a klesl pod úroveň 7,00. Stalo se tak v době, kdy ekonomické údaje z Číny vyvolávají vážné pochybnosti o letošním hospodářském oživení.

Celkově offshore jüan ztratil 0,1 % své hodnoty a naposledy se obchodoval poblíž úrovně 7,0030. Je to poprvé od začátku roku 2023, kdy se offshore jüan propadl tak nízko.

A pokud se podíváme na spotový pár USD/juan, ten ztratil 0,2 % a naposledy byl viděn při obchodování na úrovni 6,9895. Podle odborníků byly takto nízké úrovně naposledy zaznamenány pouze v prosinci 2022.

7 je pro jüan důležitá úroveň

Úroveň 7,00 je z větší části arbitrární, ale zdá se, že čínské úřady jí věnují velkou pozornost. Proto kdykoli se čínský jüan pokusil tuto hranici překonat, čínské úřady zavedly ekonomická opatření.

Pokud tedy řekneme, že prolomení této úrovně je známkou slabosti čínské měny & její ekonomiky, pak by to nebylo vůbec špatně.

V poslední době přicházejí z Číny slabší ekonomické údaje, než se očekávalo, což se údajně podepisuje i na jüanu. Pro začátek, údaje o průmyslové výrobě a dokonce i o maloobchodních tržbách z Číny odhalují pomalejší než očekávané hospodářské oživení.

Další důležitá událost přišla od Čínské lidové banky, která zafixovala kurz dolaru vůči jüanu na slabší úrovni.

A když to vše zkombinujeme s dezinflací v Číně, zvýší to šance na snížení sazeb ze strany PBOC. Koneckonců je to jediný schůdný způsob, jak podpořit hospodářský růst v zemi.

Po sérii snížení sazeb ze strany PBOC v loňském roce je na rekordně nízkých úrovních také základní sazba úvěrů v Číně. V té době se také čínský jüan propadl pod úroveň 7,00.

Při pohledu do budoucna se zdá, že čínský jüan čeká další oslabení, pokud PBOC nezavede nějaká mimořádná opatření.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek