Co je Polkadot Dot
Polkadot založil Gavin Wood, spoluzakladatel Etherea, který také vytvořil dnes již běžné slovní spojení Web3. Wood a Peter Czaban založili v roce 2017 nadaci Web3 Foundation poté, co v roce 2016 vydali bílou knihu o Polkadotu. Prodejem tokenů DOT následně organizace získala 145 milionů dolarů na vývoj protokolu. V roce 2019 došlo k dalšímu soukromému prodeji.
Síť Polkadot byla původně spuštěna v květnu 2020 a v následujících měsících vyšly další technologické aktualizace. Když bylo v prosinci 2021 zpřístupněno pět parachainů, byl Polkadot považován za kompletně spuštěný.
Díky Polkadotu spolu mohou komunikovat i velmi odlišné návrhy blockchainů. Je to proto, že Polkadot je síť sítí. Parachainy, neboli přizpůsobené blockchainy s vlastními funkcemi a měnami, jsou způsobem, jak toho dosáhnout. Síť vznikla na základě protokolu Ouroboros, který sloužil také jako inspirace pro Cardano a používal stejný konsensuální proces proof-of-stake (PoS) (ADA).
Parachainy jsou v podstatě proof-of-stake (PoS) blockchainy, které mohou fungovat samostatně a mají rozsáhlé možnosti přizpůsobení vlastníka. Soustředí se na software se specializovanými funkcemi a samostatnou programovou logikou. Tyto řetězce fungují jako vrstva správy sítě a jako nástroj pro řízení. Řetězec relay má na starosti dosahování konsensu a zajišťování provádění transakcí; ověřuje data a zajišťuje jejich srozumitelnost.
Kromě toho má Polkadot mosty, které propojují blockchainy a umožňují přenos dat mezi nimi. Prostřednictvím mostů se vytváří interoperabilita. Navíc může být využit k propojení s jinými sítěmi, jako je Ethereum a Bitcoin (BTC). Další součástí sítě je Parathreads, zmenšená forma parachainů, která funguje na bázi pay-as-you-go. Pro blockchainy, které nevyžadují neustálý přístup k síti Polkadot, je užitečná.
Polkadot je mnohými považován za jednu z nejslibnějších sítí budoucnosti, protože jeho cílem je poskytnout základ pro způsob výměny hodnot online. Tato iniciativa je sice stále v počáteční fázi, ale existuje mnoho povzbudivých signálů, které ukazují na možnost, že směr, kterým se vydala, se může stát normou pro výměnu hodnot.
Ve srovnání s 30 transakcemi za sekundu, které provádí Ethereum, dokáže Polkadot zpracovat odhadem 1 000 transakcí za sekundu. Propustnost transakcí Polkadotu může být omezena na 1 milion transakcí za sekundu.
Od roku 2022 byly na parachainech zpracovány miliony transakcí.