Co je to akciový trh Nasdaq

Co je to akciový trh Nasdaq

Burza Nasdaq, známá jako Nasdaq, je druhou největší burzou na světě pro investory, kteří chtějí nakupovat a prodávat akcie. Původně se Nasdaq jmenovala National Association of Securities Dealers Automated Quotations neboli NASDAQ. Začala fungovat 8. února 1971 a nabízela automatizované údaje o cenách akcií, které mohli investoři využívat při obchodování s akciemi na jiných burzách.

V určitém okamžiku se Nasdaq stal prvním elektronickým akciovým trhem na světě a převzal obchodování s mnoha akciemi, které se dříve obchodovaly mimo autorizované burzy. Aby mohly společnosti kótovat své akcie na burze Nasdaq, musí splňovat přísné kótovací standardy. Nasdaq se stal největší burzou na světě, která využívá pouze elektronické obchodování.

Na burze Nasdaq kotuje své akcie více než 3 000 firem, včetně mnoha největších světových korporací. Mnoho špičkových technologických podniků na světě, stejně jako podniků z dalších špičkových oblastí, jako jsou biotechnologie, přitáhla burza částečně díky tomu, že Nasdaq podporuje technické inovace ve své obchodní platformě.

Burza Nasdaq byla vytvořena s cílem nabídnout elektronickou alternativu k současnému uspořádání burz, které zahrnovalo přítomnost živých obchodníků na obchodním parketu, kteří shromažďovali a prováděli příkazy k nákupu a prodeji akcií. Původně však investoři nemohli na Nasdaqu aktivně obchodovat s žádnými akciemi. Místo toho poskytovala nejnovější ceny pro obchody s akciemi uzavřené jinde pomocí mechanismu automatického sběru informací.

Poté Nasdaq rozšířil své aktivity v oblasti obchodování s akciemi o akcie, které se neobchodovaly na newyorské burze nebo jiných zavedených burzách. Nasdaq se zpočátku zaměřoval na tyto akcie, někdy označované jako mimoburzovní akcie, a někteří investoři nyní označují Nasdaq jako mimoburzovní trh.

S rozvojem technologií vyvinul Nasdaq automatizované obchodní systémy, které nejenže porovnávají příkazy kupujících a prodávajících, ale také nabízejí souhrnné statistiky a výkazy nezbytné pro všechny burzy. Když se objevil internet, Nasdaq byla první burzou s internetovými stránkami a první, která umožnila obchodování on-line. Burza Nasdaq si osvojila i cloud computing a ukládá data a potřebné regulační dokumenty s využitím cloudových technologií.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek