Co se stane s akciemi Amazonu, když Jeff Bezos odejde

Co se stane s akciemi Amazonu, když Jeff Bezos odejde

Zakladatel a generální ředitel společnosti Amazon (AMZN -3,62 %) Jeff Bezos je bezpochyby nejvýznamnější firemní osobností své doby. Bezos, který má za sebou historii vynálezů, jež nemá v odvětví informačních technologií obdoby, se zasloužil o to, že se společnost Amazon změnila ze zanedbaného start-upu prodávajícího knihy v celosvětovou technologickou velmoc s vedoucím postavením v oblasti elektronického obchodování a cloud computingu.

Ve své zprávě o výsledcích za čtvrté čtvrtletí, kterou firma zveřejnila v úterý po zvonění, firma šokujícím způsobem odhalila Bezosův nadcházející přechod z pozice generálního ředitele na pozici výkonného předsedy. Bezos, kterému je 57 let, má do důchodu ještě daleko a dosud nic nenasvědčovalo tomu, že by měl odstoupit z funkce generálního ředitele.

Způsob, jakým investoři na toto oznámení reagovali, však možná překvapil více lidí než jeho rozhodnutí odejít. Akcie Amazonu se v odpolední seanci skutečně obchodovaly výše a skončily o 0,3 % výše. Obvykle, když odejde vysoce ceněný výkonný ředitel, cena klesá, zvláště když je to překvapení. Oznámení Bezose však nepochybně zastíní jakoukoli sadu čtvrtletních čísel, i když čtvrtletní zpráva měla značně vyšší zisk.

Bezos již dříve popsal, jak dospěl k rozhodnutí vytvořit Amazon v rámci metody, kterou nazývá Regret Minimization Framework. I kdyby Amazon neuspěl, věděl, že ve svých 80 letech nebude svého rozhodnutí litovat, nicméně bude litovat, že to nezkusil.

Jedna z nejhodnotnějších korporací na světě, Amazon, právě ukončila letošní rok s tržbami kolem 400 miliard dolarů a je mnohem výnosnější, než by kdokoli ještě před několika lety předpovídal.

Jeho odchod je zatím největší zkouškou kultury, kterou v Amazonu zavedl, i když firmu opouští ve výborné formě. Digitální gigant těží z celé řady konkurenčních výhod, včetně programu odměn Prime a své hvězdné pověsti v oblasti zákaznických služeb, které by měly v příštích letech podpořit rozvoj společnosti.

Amazon se však musí potýkat s neustále se vyvíjejícím polem soupeřů, protože internetové odvětví patří k těm, která se rychle přizpůsobují. V současné době není mnoho důvodů k obavám o akcie, ale sledujte Jassyho chování a jeho první rozhodnutí poté, co se v létě stane vedoucím představitelem. Bezosovy výsledky nepochybně nastavují laťku vysoko, přestože je dobře připraven.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek