Deficit běžného účtu Turecka za únor se očekává ve výši 8 miliard eur

Turecká centrální banka podle ekonomů zvýší úrokovou sazbu na 20 %

Za únor se očekává, že schodek běžného účtu platební bilance Turecka bude činit přibližně 8,5 miliardy dolarů, což je samo o sobě rekordní hodnota! Příčinu tohoto rychlého nárůstu deficitu běžného účtu lze hledat ve vysokých cenách energetických produktů a zlata.

To znamená, že celkový schodek běžného účtu Turecka v roce 2023 dosáhne již 45 miliard dolarů, což je vzhledem k velikosti turecké ekonomiky velké číslo.

Podle průzkumu mezi deseti ekonomy se schodek běžného účtu za měsíc únor bude pohybovat někde kolem 8,5 miliardy dolarů. Dolní hranice prognózy předpovídá číslo 5,78 miliardy dolarů, zatímco horní hranice je stanovena na 9 miliard dolarů.

Obchodní deficit Turecka dosáhl 51,4 %.

Celkově se obchodní deficit Turecka během února zvýšil na téměř 51,4 % a dosáhl hodnoty 12,08 miliardy dolarů.

Podle odborníků muselo Turecko vyvézt velké množství energetických produktů a zlata. Kvůli nedávnému zvýšení cen však země musela vynaložit více peněz na svůj dovoz.

Pokud vyloučíme dovoz zlata a energií, činí obchodní deficit Turecka pouze 2,46 miliardy dolarů, což vypovídá o tom, že země velmi trpí dovozem vysokoenergetických produktů.

Prognóza deficitu běžného účtu platební bilance pro rok 2023 se pohybuje kolem 45 miliard dolarů. Podobně se předpokládané rozmezí deficitu obchodní bilance na rok 2023 pohybuje někde mezi 35 a 63 miliardami dolarů.

Podle prognózy samotného Turecka bude schodek v roce 2023 činit přibližně 22 miliard USD, což je téměř polovina schodku z roku 2022 ve výši 48,8 miliardy USD.

I během roku 2022 lze hlavní důvod skokového zvýšení deficitu vysledovat ve vyšších cenách energií a zlata.

Turecké úřady prozatím pracují na novém plánu, který stanovil prezident Tayyip Erdogan. Plán má změnit deficit běžného účtu Turecka na přebytek běžného účtu.

Zatímco se zabýváme hospodářským pokrokem v Turecku, je také nezbytné poznamenat, že zemi před několika měsíci zasáhlo mohutné zemětřesení.

V přímém důsledku zemětřesení se vývoz země v únoru snížil o 1,5 miliardy dolarů, což rovněž přispělo k prohloubení deficitu běžného účtu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek