Deficit platiny se zvyšuje při vysoké poptávce výrobců automobilů

Deficit platiny se zvyšuje při vysoké poptávce výrobců automobilů

Podle nejnovějších zpráv z průmyslu prochází trh s platinou jedním z největších deficitů, protože poptávka roste.

Jedním z hlavních způsobů využití platiny a palladia jsou výfukové plyny vozidel, protože mají schopnost eliminovat škodlivé emise. Prozatím je po platinovém kovu obrovská poptávka, ale trh prochází nedostatečnou nabídkou, která narušila dodavatelský řetězec.

Je to již několik let, co se poptávka po palladiu zvýšila, zatímco trh zůstal nedostatečně zásoben. To udržovalo ceny palladia na vysoké úrovni, protože kupujících bylo více. Na druhou stranu spotřeba platiny byla nízká a na trhu byla snadno dostupná, což udržovalo její ceny na nízké úrovni.

Přechod od palladia k platině

Zdá se, že automobilový trh právě nyní prochází velkým posunem, protože se z palladia přesouvá na platinu. Podle odborníků tento přechod od palladia k platině pomůže společnostem ušetřit peníze.

Kromě toho roste také výroba automobilů, které využívají platinu, což je další faktor, který přispívá ke zvýšené spotřebě.

Stejně tak má platinový kov široké využití ve šperkařství a dalších odvětvích. Naopak využití palladia se nachází především v automobilovém průmyslu.

Tento posun vedl k poklesu cen palladia a k dobrému oživení cen platinového kovu.

Podle jednoho z odborníků bude trh s platinou v letošním roce čelit nedostatečné nabídce v hodnotě 128 000 uncí. Vzhledem k tomu, že v loňském roce byl na trhu přebytek 740 000 uncí, je to velký posun!

Kromě toho Světová rada pro platinové investice rovněž naznačuje deficit ve výši 983000 uncí. Pokud se to ukáže jako pravda, byl by to jeden z největších deficitů od roku 2014!

Konzultanti Metal Focus, kteří jsou rovněž dobře známí, rovněž předpovídají nedostatečnou nabídku na trhu s platinou ve výši 953000 uncí.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek