Dolar roste a šterlinků ustupuje po Cpi

Dolar roste a šterlinků ustupuje po Cpi

Po zveřejnění údajů o americkém indexu spotřebitelských cen se americký dolar posunul výše v naději, že dojde k dalšímu zvýšení sazeb! Ve Spojeném království však šterlink po zveřejnění údajů o britském indexu spotřebitelských cen klesl!

Pokud se podíváme na index amerického dolaru, zjistíme, že americký dolar získal 0,3 % vůči 6 dalším měnám, které jsou součástí indexu. Dohromady tedy USD získal půdu pod nohama vůči všem ostatním hlavním měnám.

Údaj CPI z USA v lednu dosáhl 6,4 % y/y, zatímco ekonomové očekávali pouze 6,2 %! Stejně tak jádrová inflace dosáhla v lednu 5,6 %, zatímco ekonomové očekávali údaj 5,5 %.

Inflaci je obtížné zkrotit

Oba tyto údaje naznačují, že zkrotit inflaci v USA není tak snadné, jak se zdá! A to v době, kdy USA již několik měsíců na každém zasedání představují nové zvýšení úrokových sazeb!

Podle Johna Williamse, který je prezidentem newyorského Fedu, je inflace stále příliš vysoká a k nápravě je zapotřebí dalšího zvyšování sazeb!

Zároveň dal jasně najevo, že jejich práce ještě zdaleka není u konce. Uvedl také, že Fed zůstane u současného kurzu, dokud se nepodaří dostat inflaci pod kontrolu.

A pokud se podíváme na měnový pár GBP/USD, ten se po ztrátě 0,6 % vůči americkému dolaru obchodoval kolem úrovně 1,2094. K tomuto vývoji došlo po zveřejnění lednové zprávy o inflaci. Podle této zprávy se inflace ve Spojeném království pohybuje na úrovni 10,1 % y/y, zatímco v prosinci se pohybovala kolem 10,5 %.

Pokud jde tedy o Spojené království, rychlost, s jakou inflace klesá, je mnohem rychlejší než v USA. A to je hlavní důvod, proč britská libra po zveřejnění údajů o inflaci ve Spojeném království klesla!

Podle Bank of England je inflační cíl 2 %, což nám říká, že je před námi ještě dlouhá cesta!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek