Ecb podle ekonomů zavede zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v březnu

Italský ministr Giorgetti varuje Ecb před rizikem recese

Všichni hlavní ekonomové se shodují, že na nadcházejícím březnovém zasedání ECB přistoupí ke zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. V důsledku toho dosáhne úroková sazba v Evropě během druhého čtvrtletí 2023 úrovně 3,35 %. Mnozí ekonomové se však domnívají, že existuje velká šance, že centrální banka zvýší základní sazbu i nad úroveň 3,35 %.

Podle Christine Lagardeové je centrální banka připravena přidat 50 bazických bodů ke své základní sazbě. A zdá se, že většina ekonomů bere prezidentce ECB její slova za svá. To znamená, že depozitní sazba v EU dosáhne po březnovém zasedání 3 %.

Zvýšení sazeb o 25 bazických bodů po březnovém zasedání

Nyní, když víme, co nás čeká na březnovém zasedání, je další otázkou, co bude následovat po něm… Podle průzkumu mezi ekonomy bude na dalších zasedáních představeno dalších 25 bps zvýšení sazeb.

V důsledku toho dosáhne refinanční sazba v EU 3,75 %, zatímco depozitní sazba se dotkne 3,25 %! Pokud se rozhlédneme kolem sebe, BoE a americký Fed rovněž dosáhly konce svého cyklu zvyšování sazeb. Na základě toho se tedy zdá, že stejnou cestou se vydá i ECB.

A podle jednoho z analytiků působících ve skupině DWS existuje velká šance, že ECB dokonce překročí horní hranici stanovenou většinou ekonomů. Důvodem může být přetrvávající inflace v celé Evropě.

Proto se většina ekonomů shoduje, že ECB zvýší také refinanční sazbu, jakmile skončí se sazbou depozitní.

Na základě těchto informací není pochyb o tom, že na březnovém zasedání dojde ke zvýšení sazeb. Květnové zasedání však nyní bude pro hráče na trhu klíčové.

Podle šéfa belgické centrální banky zvýšení sazeb, které představila ECB, předčí očekávání trhu. Prozatím trhy předpokládají, že depozitní sazba v evropském regionu bude činit přibližně 3,50 %.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek