Ecb představila zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v obavách z inflace

Ecb představila zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v obavách z inflace

Evropská centrální banka dnes konečně představila nové zvýšení sazeb o 50 bazických bodů! Zdá se, že boj proti inflaci je mnohem důležitější než současná bankovní krize.

Po celém problému s Credit Suisse a pádu několika amerických bank se objevily zvěsti, že ECB na tomto zasedání zvýšení sazeb vynechá.

Po posledním zvýšení sazeb jsou však všechny tyto zvěsti u konce, protože se zdá, že inflace zůstává pro ECB prioritou číslo jedna.

ECB zvyšuje úrokovou sazbu na 3,50 %

Po nedávném zvýšení se úroková sazba hlavních refinančních operací dostala na 3,50 %. Stejně tak sazba vkladové facility ECB dosáhla 3,0 %.

Mezní zápůjční sazba v Evropě se po nedávném zvýšení sazeb také zvýšila a dotkla se 3,75 %.

Evropská centrální banka také dala jasně najevo, že bude usilovat o snížení své bilance o 15 mld. eur/měsíc.

Podle prohlášení ECB zůstanou inflační tlaky ještě dlouho vysoké. Zdá se, že to byl skutečný důvod, proč se ECB rozhodla pokračovat ve zvyšování sazeb navzdory nedávné bankovní krizi.

Prognózy stanovené analytiky ukazují, že inflace se bude i v roce 2025 pohybovat nad 2% cílem stanoveným ECB. Stejně tak se podle nich zlepšila i prognóza růstu pro region EU.

Pro rok 2023 by měl HDP vzrůst o 1 %, což je více než původní prognózy stanovené ECB.

Centrální banka však neuvedla žádné náznaky ohledně nového zvýšení úrokových sazeb. Dříve ECB tyto náznaky poskytovala prostřednictvím zpráv.

Zdá se, že krach několika bank a téměř kolaps Credit Suisse je skutečným důvodem, proč se banka rozhodla prozatím nepřistoupit k žádnému novému zvýšení sazeb.

Z fundamentálního hlediska bude toto nové zvýšení sazeb pro euro býčí a zlepší tak jeho situaci vůči ostatním měnám.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek