Ekonomika Spojeného království by mohla klesnout kvůli vysokým životním nákladům a propadu továren

Index spotřebitelských cen ve Velké Británii za září zůstává beze změny na úrovni 6,7 %

Vzhledem k růstu životních nákladů a nedávnému propadu továren je velmi pravděpodobné, že se ekonomika Spojeného království bude zmenšovat. Ve skutečnosti se riziko recese výrazně zvýšilo i pro britskou ekonomiku, protože úroková míra zůstává vysoká.

Index PMI společnosti S&P Global se v průběhu srpna snížil a dotkl se hodnoty 47,9 bodu. Ještě před měsícem (červenec) se stejný index pohyboval v blízkosti hodnoty 50,8, což je pro ekonomiku důvodem k vážným obavám.

Pokud se podíváme zpět, nedávná hodnota indexu PMI byla jednou z nejnižších a naposledy byla zaznamenána pouze v lednu 2021. V té době Spojené království procházelo výlukou COVID-19, takže se vůbec nejedná o velké srovnání. Jednoduše řečeno, čtení PMI v dnešním prostředí je podobné tomu, co jsme viděli během výluky COVID.

PMI ve Spojeném království vykazuje pokles

Další důležitou věcí, kterou je třeba si z nedávného čtení PMI vzít, je, že jakákoli hodnota pod 50 indikuje kontrakci, zatímco hodnota vyšší než 50 naznačuje růst.

Vysoká inflace je dalším faktorem, který britskou ekonomiku trápí spolu s brexitem i následky COVID. Navzdory všem těmto faktorům se však britská ekonomika nadále vyhýbá recesi. Růst v zemi však také dostal zásah, který ekonomiku přibližuje k hranici úplné recese.

Proto také ekonom upozornil na to, jak opatření přijatá proti inflaci vedla k vysokým rizikům recese v zemi. Kromě toho se kompozitní index PMI z eurozóny dotkl také hodnoty 47,0, zatímco během července se pohyboval kolem 48,6.

Následkem toho se také snížil kurz britské libry (GBP) vůči euru a americkému dolaru. Stejně tak výnosy britských státních dluhopisů se v obavách z dalšího zvyšování sazeb rovněž propadly níže.

Současná situace britské ekonomiky není vůbec dobrá, a pokud se nic nezmění, můžeme se velmi brzy dočkat recese.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek