Eurozóna v lednu nadále klesala

Eurozóna v lednu nadále klesala

Podniky z eurozóny mají za sebou těžký začátek, protože lednové údaje ukazují pokles. Podle údajů zůstal údaj PMI ve fázi poklesu v podmínkách vysokého geopolitického napětí.

Čtení za leden 2024 ukázalo, že se hodnota PMI mírně zotavila. Čtení se však stále nachází ve fázi kontrakce, což není dobré znamení. Kromě toho škodí i odvětví služeb z eurozóny, což naznačuje slabý hospodářský pokrok v průběhu měsíce.

Čtení Pmi za leden dosáhlo hodnoty 47,9

Čtení PMI vyskočilo z hodnoty 47,6 z předchozího měsíce na přibližně 47,9 (změna +0,2). Podle ekonomů se očekávalo čtení na úrovni 48,0, ale údaje opět zklamaly.

Celkově se jedná o osmý měsíc konzistentního poklesu, který vykazuje index PMI. Ekonomická aktivita v eurozóně zůstává utlumená již osm měsíců v řadě.

Podle Commerzbank ukazují poslední údaje na konzistentní ekonomickou slabost v eurozóně, která bude pravděpodobně přetrvávat po dlouhou dobu. Dodali, že bude trvat mnohem déle, než předpokládají prognózy ECB & dalších ekonomů.

hlouběji do údajů ukazuje, že výrobní PMI Francie & Německa vykázal mírné zlepšení. Naopak sektor služeb obou zemí vykázal pokles.

Kromě toho se také zvyšuje nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou v důsledku nedávných incidentů na světových obchodních trasách. To znamená, že existuje velká šance, že ceny v bloku EU opět porostou. V důsledku toho utrpí růst, což se v budoucnu projeví v nižších hodnotách indexu PMI.

Sečteno a podtrženo, EU zahájila nový rok (2024) na nižší úrovni, protože výrobní sektor a sektor služeb se potýkají s problémy. Když se k tomu přidá skutečnost, že úrokové sazby zůstanou i přes nadcházející snížení sazeb vysoké, je situace ještě chmurnější.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek