Futures na ropu se propadají kvůli potížím s poptávkou

Podle společnosti Bofa zůstanou ceny ropy volatilní

Během čtvrteční obchodní seance zaznamenaly futures kontrakty na ropu pokles, protože v souvislosti s rozhovory o dalším zvyšování sazeb rostou obavy z poptávky. Obchodníci zároveň očekávají údaje o zásobách v USA, přičemž zprávy naznačují snížení zásob ropy.

Futures na ropu WTI se naposledy pohybovaly poblíž 72,34 USD po ztrátě 0,3 % (19 centů), zatímco futures na ropu Brent se obchodovaly na 76,92 USD po ztrátě 0,3 USD (20 centů). Celkově se oba referenční indexy ropy pro dnešní den snížily o 0,3 %.

Dříve si oba tyto referenční indexy připsaly drobné zisky na pozadí rostoucích cen americké sóji a kukuřice. Prozatím se tyto komodity obchodují na několikaměsíčních maximech, což znamená, že nedostatek úrody je velmi pravděpodobný. To by potenciálně mohlo vést ke snížení přimíchávání biopaliv a tím ke zlepšení poptávky po ropě.

Jerome Powell: V plánu jsou další dvě zvýšení sazeb

Největším katalyzátorem pro trh s ropou byly komentáře předsedy Fedu Powella. Podle jejího vystoupení v americkém Kongresu oznámila další 2 zvýšení sazeb (2 x 25 bazických bodů) s cílem omezit vysokou inflaci v USA. Zároveň dodala, že odhad dalších dvou zvýšení sazeb je velmi dobrý odhad.

Smyslem zvyšování úrokových sazeb je zvýšit náklady na půjčky pro spotřebitele a podniky. Tím se zastaví hospodářský růst, a tím se sníží inflace. A všichni víme, že slabý hospodářský růst znamená také sníženou poptávku po ropě.

Navzdory negativním zprávám se ceny ropy stále drží zisků z předchozího zasedání, což nám říká, že hráči na trhu hledají nové hybatele.

Největším faktorem, který by mohl podpořit poptávku po ropě a její ceny, je optimismus z Číny. Po snížení úrokových sazeb v Číně a možnosti stimulačních opatření by se spotřeba ropy mohla obrátit vzhůru.

Proto obchodníci s ropou nyní sázejí všechny své sázky na hospodářské oživení v Číně. Jakákoli další opatření na podporu čínské ekonomiky ze strany vlády budou vnímána jako býčí znamení pro trhy s ropou.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek