GBP/JPY získává 1 % na pozadí „holubičí“ BoJ, zůstává nad 20 SMA

GBP/JPY získává 1 % na pozadí "holubičí" BoJ, zůstává nad 20 SMA

Měnový pár GBP/JPY si během páteční obchodní seance připsal 1 % a na grafu D1 se naposledy obchodoval nad úrovní 20 SMA. Pokud si tento kříž udrží tuto dynamiku po zbytek pátku, zakončí týden v zeleném.

Pár GBP/JPY získal býčí momentum uprostřed silného prodejního tlaku, kterému čelil JPY, a to především kvůli postoji BoJ. Příští týden se chystá zasedání Bank of Japan a všechny prognózy naznačují holubičí politiku. Naopak GBP posílila po údaji o maloobchodních tržbách.

Očekává se, že BoJ zachová svou politiku YCC

Údaje o maloobchodních tržbách ve Spojeném království vzrostly více, než se očekávalo, a meziměsíčně vyšly na 0,7 %. Většina analytiků však volala hodnotu pouze kolem 0,2 %. To je tedy jeden z faktorů, který podpořil růst britské libry vůči japonskému jenu.

Pokud se podíváme na další kroky Bank of England, existuje 45% šance, že po nedávném údaji o inflaci dojde ke zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. Podobně existuje také prognóza zvýšení sazeb o 25 bazických bodů během zářijového a také listopadového zasedání. Se vstupem do února 2024 může dojít také k dalšímu zvýšení o 25 bazických bodů, což zvýší konečnou sazbu ve Spojeném království na 5,75 %.

Pokud se podíváme na japonskou stranu, údaj o indexu spotřebitelských cen dosáhl meziročně 3,3 %. Zároveň jádrový ukazatel v Japonsku dosáhl 4,2 % na meziroční bázi.

Při pohledu do budoucna se očekává, že BoJ zachová politiku YCC, protože centrální banka se stále domnívá, že inflace je hrozbou pro ekonomiku.

Lze tedy říci, že divergence BoJ a BoE způsobuje, že JPY se obrací směrem dolů, zatímco GBP posiluje.

Pokud se podíváme na technickou analýzu měnového páru GBP/JPY, důležitými úrovněmi podpory jsou 180,00 následované 179,50 a poté 179,00. Naopak úrovně odporu pro GBP/JPY se nacházejí na 182,60 a poté na 183,00. Pokud býci na páru GBP/JPY hladinu 183,00 překonají, další zastávkou bude hladina 184,00.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek