Guvernér Fedu Waller: Pokles inflace trh práce nepoškodí

Wells Fargo předpovídá, že Fed v příštím roce sníží sazby o 225 bazických bodů

Guvernér amerického Fedu Christopher Waller se vyjádřil k současné ekonomické situaci a trhu práce. Podle Wallera pokles inflace v USA vůbec nepoškodí trh práce v zemi.

Jinými slovy, americká centrální banka může pokračovat ve své současné politice, aniž by se příliš zabývala trhem práce. Nedávné údaje totiž naznačují, že americký trh práce je velmi odolný.

Vnímání inflace veřejností je důležité

Zároveň však upozornil, že klíčovou roli v politice Fedu bude hrát i vnímání inflace veřejností. Pokud by se veřejnost domnívala, že ceny zboží denní potřeby budou nadále růst, pak by bylo obtížné snížit inflaci pomocí současné politiky.

To by mohlo Fed přimět k razantnímu zvýšení sazeb, což by mohlo vést ke zpomalení ekonomiky. A přímý důsledek těchto politických opatření povede k velkému úbytku pracovních míst v celých USA.

Pokud by však růst inflace souvisel s frekvencí přenastavování cen podniků, pak by zkrocení inflace nebylo problémem.

Podle Christophera Wallera existují důkazy, že se inflaci podaří dostat pod kontrolu, aniž by došlo ke zvýšení nezaměstnanosti.

Poukázal také na to, že tuto teorii podporují i nedávné údaje přicházející z USA. Zároveň však naznačil, jak budoucí ekonomické údaje vnesou více jasno do skutečného důvodu vysoké inflace v zemi.

Není pochyb o tom, že zvýšení úrokových sazeb zpomaluje americkou ekonomiku. Co je však zvláštní, je síla, kterou vykazuje americký trh práce navzdory zvyšování sazeb ze strany Fedu v posledních několika letech.

Pokud je síla trhu práce způsobena hospodářskými cykly, pak by to znamenalo, že pokles je za rohem. Jak ale říkají představitelé Fedu, k objasnění současné ekonomické situace USA je zapotřebí více údajů.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek