Hospodářský růst Číny v roce 2023 dosáhne 5 %

Hospodářský růst Číny v roce 2023 dosáhne 5 %

Podle Li Čchianga (čínského premiéra) bude hospodářský růst Číny ve 2. čtvrtletí vyšší než v 1. čtvrtletí. Kromě toho také dodal, že hospodářský růst v Číně se pravděpodobně dotkne 5 % na roční bázi. Tyto názory zazněly na úterním Světovém ekonomickém fóru (WEF).

Tyto komentáře přicházejí v době, kdy tovární výroba v Číně zpomalila v důsledku slabé domácí a zahraniční poptávky. Podle Liho se přijímají účinná a zároveň praktická opatření, která mají zajistit rozšíření domácí poptávky. Kromě toho se vláda také snaží pracovat na vitalitě trhu prostřednictvím koordinovaného rozvoje.

Prostřednictvím těchto opatření se snaží otevřít čínskou ekonomiku vnějšímu světu a využít tak nové investiční příležitosti. Navzdory Liovým komentářům však analytici snížili prognózy růstu čínské ekonomiky pro rok 2023.

Banky snížily odhad růstu čínského HDP

Mnoho významných bank po celém světě snížilo prognózu růstu HDP Číny po neuspokojivých květnových údajích o maloobchodních tržbách a průmyslových tržbách. Tyto ekonomické údaje nesplnily prognózy a vyvolaly tak pochybnosti o oživení Číny po skončení krize COVID.

Během prvních tří měsíců roku 2023 činil meziroční růst čínského HDP 4,5 %, ale tato dynamika již není k vidění. Mnozí odborníci jsou však stále optimističtí, že hospodářský růst ve druhém čtvrtletí bude vyšší než ve druhém čtvrtletí roku 2022.

Zrovna nedávno se Li vrátil ze zahraničních cest po Francii a Německu, kde hovořil o řešení rozdílů mezi Čínou a Evropou.

Dodal také, že neviditelné bariéry kladou některé síly, které vedou svět ke konfrontaci a roztříštěnosti. Pro vyřešení těchto problémů zdůraznil potřebu politiky odstraňování rizik vůči hospodářským a diplomatickým vztahům s Čínou.

Prozatím se zdá, že Čína bude muset zavést stimulační balíčky, aby zajistila, že její hospodářský růst bude odpovídat prognózám stanoveným PBOC a ekonomy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek