Hospodářský růst Singapuru ve 2. čtvrtletí mírně vzrostl

Hospodářský růst Singapuru ve 2. čtvrtletí mírně vzrostl

Ve 2. čtvrtletí byl hospodářský růst Singapuru mírně vyšší, než se očekávalo. Důvodem tohoto skokového růstu je odolnost průmyslu služeb a stavební činnosti. Tato dvě odvětví společně dokázala kompenzovat pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu.

Od dubna do června se HDP Singapuru meziročně zvýšil o 0,7 %, což bylo dokonce více, než odhadovalo ministerstvo obchodu a průmyslu. Celkově byl růst během 2. čtvrtletí vyšší než růst v 1. čtvrtletí.

Ve srovnání s 1. čtvrtletím došlo během 2. čtvrtletí k nárůstu o 0,3 %. Zajímavější je, že tento hospodářský růst přichází v době, kdy se Singapur snaží vyhnout technické recesi.

Růst podpořila místní stavební aktivita

Během 2. čtvrtletí došlo ke skokovému nárůstu místní stavební činnosti o 6,6 %, což nakonec podpořilo singapurskou ekonomiku. Současně k růstu ekonomiky přispěl také růst v oblasti IT služeb, maloobchodu a ubytování.

Kromě toho vedlo znovuotevření čínských hranic k nárůstu turistického ruchu v Singapuru. To je tedy další odvětví, které podporuje ekonomiku. Pokud jde o výhled do budoucna, ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se zvýší také počet mezinárodních příjezdů do Singapuru.

Vývozní a výrobní sektor Singapuru však trápila pomalá poptávka, zejména z Číny (jednoho z hlavních obchodních partnerů). Stejně tak výrobní sektor Singapuru ve 2. čtvrtletí meziročně poklesl o 7,5 %.

Podle odhadů vzroste HDP Singapuru v průběhu roku 2023 o 0,5-2,5 %. V loňském roce dosáhl hospodářský růst Singapuru 2,1 %, což bylo pomaleji, než se očekávalo.

V roce 2022 se neropný vývoz země snížil a pravděpodobně zůstane v depresi i během několika příštích měsíců. Pokud se rozhlédneme kolem sebe, čínské ekonomice dochází dech, což rovněž vytváří tlak na Singapur.

Jedním z klíčových faktorů, který podporuje myšlenku silného růstu Singapuru, jsou stimulační balíčky očekávané od Číny. Pokud se tak stane, čínská ekonomika zrychlí, což podpoří i další země jihovýchodní Asie, jako je Singapur.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek