Hospodářský růst Singapuru zůstává při vysoké inflaci slabý

Hospodářský růst Singapuru ve 2. čtvrtletí mírně vzrostl

Singapurská centrální banka vydala ve středu prohlášení o tom, že krátkodobý růst zůstává slabý. Kromě toho centrální banka také dodala, že její boj s inflací ještě zdaleka není u konce.

Děje se tak v době, kdy singapurská centrální banka dokonce snížila prognózu inflace pro rok 2023. Podle výroční zprávy MAS se inflace nakonec sníží v důsledku přísné měnové politiky v Singapuru. Banka však dala jasně najevo, že prozatím nepřejde do režimu podpory růstu.

Celková inflace za květen činí 4,7 %.

Za měsíc květen dosáhla celková inflace v Singapuru 4,7 %, zatímco předchozí hodnota činila 5,4 %. Na základě těchto údajů tedy můžeme s jistotou říci, že zvýšení sazeb snížilo inflaci v Singapuru.

Podle MAS zůstane celková inflace v roce 2023 v rozmezí 4,5-5,5 %, což je méně než předchozí rozmezí 5,5-6,5 %.

Na konci roku 2023 se jádrová inflace v Singapuru bude pravděpodobně pohybovat kolem 2,5 – 3,0 %, zatímco předchozí prognóza byla 2,5 %.

MAS také dodala, že je připravena v případě potřeby provést změny měnové politiky. V případě, že se dynamika inflace zvýší, přijme MAS také další změny, které budou odpovídat jejímu tempu.

Během dubnového zasedání ponechala singapurská centrální banka úrokovou sazbu beze změny, což bylo poprvé za poslední dva roky. Tehdy MAS jako důvod své nečinnosti uvedla obavy z recese.

Nedávný krok překvapil ekonomy, kteří očekávali, že centrální banka představí šesté zvýšení sazeb. Prozatím se všechny oči nyní upírají na říjnové zasedání MAS, kde se bude opět diskutovat o politice zvyšování sazeb.

Pokud se podíváme na růst HDP Singapuru, bude se letos pohybovat mezi 0,5 a 2,5 %, zatímco loňský růst HDP činil 3,6 %. V tomto směru se tedy hospodářský růst výrazně snížil, neboť boj s inflací pokračuje.

Pro zbytek roku 2023 se očekává, že MAS opět zvýší sazby, protože se snaží najít rovnováhu mezi recesí a bojem s inflací.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek