Hrubý domácí produkt Saúdské Arábie vzrostl v 1. čtvrtletí o 3 %.

Saúdská Arábie snížila ceny ropy o 2,5 %

Podle nejnovějších výsledků zveřejněných vládou vykázal HDP Saúdské Arábie v prvním čtvrtletí roku 2023 růst o 3,9 %. Podle podrobností byl v 1. čtvrtletí zaznamenán růst plynoucí z neropných aktivit ve výši 5,8 % ve srovnání s údaji z roku 2022.

Podobně byl zaznamenán růst plynoucí z ropných činností ve výši 1,3 %. A pokud se podíváme na růst v činnosti vládních služeb, byl zaznamenán ve výši 4,9 %.

Celkový růst HDP během 1. čtvrtletí 2023 však zůstal ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2022 pomalý. Během čtvrtého čtvrtletí roku 2022 vzrostla ekonomika Saúdské Arábie meziročně o 5,5 %.

Podle zpráv se sezónně očištěný reálný HDP během 1. čtvrtletí 2023 ve skutečnosti snížil o 1,3 %. Důvod tohoto poklesu lze přičíst poklesu, který byl zaznamenán v oblasti ropných aktivit. Celkově se ropné aktivity v zemi ve stejném období snížily o 4,8 %.

Prognóza HDP na rok 2023 činí 3,1 %

Podle MMF činil růst HDP Saúdské Arábie v průběhu roku 2022 8,7 %. Pro rok 2023 se však MMF domnívá, že se bude pohybovat někde kolem 3,1 %, což je dokonce méně než polovina toho, co jsme viděli v roce 2022.

Další zprávou je, že Saúdská Arábie oznámila, že od května plánuje snížit těžbu ropy o 500 000 barelů denně. Jedná se o součást snížení těžby ropy, které oznámily země OPEC+.

Tento krok by mohl zvýšit globální ceny ropy, ale zároveň by ovlivnil příjmy země pocházející z vývozu ropy. Jediné, co však vrhá světlo na měnící se dynamiku saúdskoarabské ekonomiky, je růst z neropných aktivit.

Zdá se, že i Saúdská Arábie nyní chápe, že se nemůže dlouhodobě spoléhat na příjmy z ropy. Proto saúdská vláda diverzifikuje svou ekonomiku a rozvětvuje ji do jiných než ropných odvětví.

Pokud se však podíváme na prognózu MMF pro rok 2023, zdá se, že rok 2023 bude pro saúdskoarabskou ekonomiku jako celek náročný.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek