Imf předpovídá pokles ekonomiky Srí Lanky o 3 % v roce 2023

Imf předpovídá pokles ekonomiky Srí Lanky o 3 % v roce 2023

Podle nejnovější prognózy představitele MMF se ekonomika Srí Lanky v roce 2023 sníží o 3 %. Důvodem je slabé vnější a vnitřní prostředí. Tyto názory vyjádřil ředitel asijsko-pacifického oddělení MMF.

Právě nyní je v Kolombu tým MMF, který poskytuje pravidelné konzultace. Po nich bude následovat přezkumná mise, která se uskuteční letos poprvé. Během pravidelných konzultací se tým MMF setkal s mnoha srílanskými představiteli, včetně ministra financí země.

Překonání platební neschopnosti – čeká nás náročná cesta

Srí Lanka získala od MMF záchranný balíček v hodnotě 2,9 miliardy dolarů a snaží se dostat ze současné finanční krize. Pokud se podíváme do historie, Srí Lanka čelila nejhorší finanční krizi poprvé od roku 1948 (získání nezávislosti).

Za těchto okolností tyto komentáře MMF ukazují, že problémy v pošramocené srílanské ekonomice stále přetrvávají.

V dubnu 2022 se ostrovní stát rozhodl nesplácet svůj zahraniční dluh. A od té doby se země potýká s těžkými finančními podmínkami & snaží se ze všech sil dostat z této situace.

Během prvního setkání s MMF požádaly srílanské úřady o oddlužení. Klíčové je, že se jednání zúčastnili také členové Pařížského klubu a Indie.

Kromě toho se jednání jako pozorovatel účastnila také Čína. Zde stojí za zmínku také to, že Čína je jedním z největších bilaterálních věřitelů na Srí Lance, který rovněž investoval velké prostředky do různých infrastrukturních projektů.

V roce 2023 se očekává, že inflace na Srí Lance dosáhne 28,51 %, což je poměrně vysoká částka. Navíc úroková sazba v zemi nyní činí 15,5 %, což rovněž brzdí hospodářský pokrok.

Je však třeba vzít v úvahu také skutečnost, že Srí Lanka nemůže přijímat nezávislá finanční rozhodnutí bez konzultace s MMF a dalšími věřiteli. V opačném případě by to ohrozilo současný program MMF & přineslo další finanční problémy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek